Pasy, zebra, przejście dla pieszych, jakby tego nie nazwać, ma to być bezpieczna droga przekraczania jezdni przez osoby niezmotoryzowane. Bezpieczna to znaczy wyraźnie oznakowana i oświetlona.

Nie jest tajemnicą, że bardzo dużo wypadków czy kolizji drogowych ma miejsce na przejściach dla pieszych. Przyczyny tego są bardzo różne. Nadmierna prędkość i nieuwaga kierujących pojazdami a czasem także nieostrożność pieszych. Ważną kwestią jest także niewyraźne oznakowanie pasów oraz złe oświetlenie. W Gryficach sytuacja wygląda podobnie. Przynajmniej tak uważają zarówno piesi, jak i kierowcy, którzy zwrócili na problem naszą uwagę.

pasy
Przejścia dla pieszych w Gryficach.

…Pasy są wyblakłe i stąd mało widoczne, szczególnie wieczorem. Nie ma znaczenia czy jest to asfalt, czy kostka w centrum miasta, tych przejść po prostu nie widać. Za mostem, gdzie kilka razy dochodziło do różnych zdarzeń na pasach, są teraz mocniejsze światła po obu stronach i akurat tam zebra jest dobrze widoczna. Pozostałe to niestety problem. Miejscowi kierowcy mniej więcej wiedzą gdzie znajdują się przejścia i tak na pamięć zwiększają w tych miejscach ostrożność. Ale zamiejscowi jeżdżą bez takiej wiedzy i jak jest ciemno, nietrudno o nieszczęście…

Ma to ogromne znaczenie szczególnie teraz, kiedy przepisy dają bezwzględne pierwszeństwo pieszym poruszającym się na pasach. Mimo to jednak warto przystanąć i spojrzeć czy samochód nie jest zbyt blisko, abyśmy mogli wejść na przejście bez obaw.

Czy przejścia dla pieszych w Gryficach są wystarczająco widoczne i bezpieczne?

pasy
Przejścia dla pieszych w Gryficach.