Od 2000r. w ostatnią sobotę listopada, obchodzony jest w Polsce Dzień Bez Kupowania. Jest to swoisty protest przeciwko konsumpcyjnemu sposobie życia. W wielu galeriach handlowych odbywają się happeningi, np. przecinanie kart kredytowych czy stanie w bardzo długich kolejkach do kas z pustymi koszykami. Przypominają one, żeby nie przywiązywać wagi do dóbr materialnych. Pamiętajmy, że u jesteśmy u progu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, a każde święta to kolejny rekord w handlu. W szaleństwie świąt starajmy się powstrzymać od robienia zakupów dla samego kupowania.

Niemal codziennie kupujemy wiele zbędnych produktów, które od razu lub po jakimś czasie, wyrzucamy. Szukając oszczędności, zastanówmy się, czy dana rzecz – przedmiot, jest naprawdę potrzebna, czy też będzie kolejnym „łapaczem” kurzu na półce. Sklepy bezlitośnie wabią nas – konsumentów promocjami, czego świetnym przykładem jest tzw. Czarny Piątek.

Nadmierne kupowanie może z czasem przerodzić się w zakupoholizm. Jak wygląda taka uzależniona od zakupów osoba? Są zwykle bardzo miłe i sympatyczne. Jednak mają zwykle niską samoocenę i starają się ją podnieść robiąc zakupy, nabywając konkretny, pożądany przedmiot. Osoby uzależnione mają często materialne podejście do życia, ale to nie przedmioty są celem. Często nawet ich nie potrzebują. Motywacją jest zaś zazdrość i nieumiejętność dzielenia się, chociaż chętnie dają innym prezenty. Prezent jest jednak sposobem na wkupienie się w laski innych, często bliskich, osób. Jeżeli ktoś uważa, że ma problem z nadmiernym robieniem zakupów, może sprawdzić to na stronach ośrodków terapeutycznych leczących uzależnienie lub konsultując się z lekarzem.

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie działa w Polsce od wielu lat. Ma na celu poprawę warunków pracy i zwiększonej świadomości społecznej na temat zagrożeń płynących z nadmiernego konsumpcjonizmu. Znaczy to, że uświadamia, jak w wielości produktów i usług, każdy mógł odnaleźć te wytworzone zarówno z poszanowaniem środowiska, jak i godnością pracowników.

Pamiętając, że nie da się nie kupować, starajmy się dokonywać wyborów z głową, tzn. z kartką. Spis zakupów uchroni nas od biegania po sklepie i chwytania tego, czego nie potrzebujemy. Robiąc zakupy w Gryficach czy okolicznych miejscowościach, zarówno w supermarketach jak i sklepikach, rzadko spotykamy osoby, które doskonale wiedzą, co chcą nabyć. Przy kasach klienci często tłumaczą się, że przyszli tylko po chleb lub tylko po śmietanę i nie wiadomo dlaczego wychodzą z pełnymi torbami.

W Dniu Bez Kupowania możemy pozwolić sobie na to, by przez jeden dzień nic nie kupować. A zamiast do sklepu pójść do kina, muzeum, kawiarni czy parku z rodziną. Zaś na święta zamiast kupować prezenty, zróbmy je samodzielnie z dziećmi lub z przyjaciółmi.

Poprzedni artykułGryficki Uniwersytet Trzeciego Wieku
Następny artykuł„Ku Europie czyli wujowe opowieści”