Dzień bez Opakowań Foliowych to inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu ze względów pro-ekologicznych. Foliowe opakowania, zwłaszcza reklamówki na zakupy, kończą zwykle jako odpady, będące najczęściej występującymi „śmieciami” na terenach zaludnionych.

Choć folię łatwo jest porwać, jej wytrzymałość na proces rozkładu jest wyjątkowo duża – degradacja typowej „jednorazowej” torby foliowej może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jej przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom. A jeśli już zdarzy nam się użyć nieekologicznej jednorazówki, powinna ona trafić do przetwórni – to kolejny argument za segregacją śmieci, o której wciąż wielu Polaków zapomina.

My w Dyskusyjnym Klubie Przyjaciół Książki o segregacji śmieci i ochronie środowiska nie zapominamy. Po wysłuchaniu opowiadania „Wielkie coś w szafie” z książki „Detektyw Łodyga na tropie zagadek przyrodniczych” dzieci wykonały z papierowych kubeczków i torebek ludziki- śmieciowi strażnicy oraz piękne ażurowe śnieżynki. Wciąż czekamy na śnieg i na zimowe zabawy.

Trzebiatowski Ośrodek Kultury

Poprzedni artykułFerie zimowe w Płotach
Następny artykułIII Event Lekkoatletyka dla Każdego – Mokasyn 2020 za nami