Istnieje opinia, że zmiana koloru gazu wskazuje na niską jakość dostarczanego paliwa. Podobno jest rozcieńczony różnymi substancjami, aby konsument zapłacił więcej za usługę. W rzeczywistości kolor ognia wskazuje tylko, jak prawidłowo przebiega proces spalania. Zatem jednolity niebieski kolor wskazuje na całkowite spalanie gazu przy wydobyciu maksymalnej ilości ciepła.
Nasz czytelnik przysłał nam fotki, na których widać mocno pomarańczowy kolor płomienia. Pan Jerzy uważa, że paliwo jest mniejsze jakości.
„Nie dość, że drogo, to jeszcze przysyłają nam gaz pomieszany z jakimiś kopcącymi substancjami. Co jakiś czas pojawia się czerwony płomień gazu, a później znowu jest normalny. Niektórzy mówią, że to problem z kuchenką, ale gdyby tak było to cały czas miałbym czerwony gaz. Poza tym u sąsiadów jest tak samo, to co wszyscy mamy problemy z kuchenkami? Ten gaz jest mało wydajny, bo dłużej gotuje się nawet woda na herbatę, a potem na rachunkach wychodzi, że trzeba tyle płacić” – napisał Pan Jerzy.
Znawcy tematu twierdzą, że: „Płomień gazu na piecu może naprawdę ostrzegać przed możliwym niebezpieczeństwem. Jeśli nagle zmieni kolor na pomarańczowy zamiast zwykłego niebieskiego, palniki mogą wymagać czyszczenia lub ponownej instalacji. Pomarańczowy kolor płomienia ostrzega przed niewłaściwym spalaniem, co z kolei może spowodować uwolnienie niebezpiecznej ilości tlenku węgla. W celu całkowitego i bezpiecznego spalania kuchenki gazowej należy otrzymać wystarczającą ilość paliwa zmieszane w odpowiednich proporcjach z tlenem. Spalanie tej mieszaniny wytwarza dwutlenek węgla lub CO2. Gdy mieszanina gazu i tlenu nie jest zrównoważona, spalanie nie zachodzi całkowicie, a tlenek węgla lub CO staje się produktem ubocznym. Kolor płomienia jest proporcjonalny do intensywności ciepła – im wyższa temperatura płomienia, tym bardziej poprawnie oblicza się udział gazu i tlenu w mieszaninie, tym lepsze spalanie gazu, a płomień jest niebieski. Gdy mieszanina gazu i tlenu nie jest zrównoważona, w płomieniu powstają worki o niższych temperaturach, ponieważ paliwo nie pali się całkowicie. Płomień zmienia kolor na pomarańczowy. Pomarańczowy płomień jest niebezpiecznym znakiem, że stężenie tlenku węgla w powietrzu jest wysokie.”
Inni natomiast mówią, że: „po prostu wraz z okresem jesienno-zimowym gazownia zaczyna bardziej nawaniać gaz, a że substancja nawaniająca spala się na żółto/pomarańczowo to w tym okresie zmienia się barwa płomienia”.
Na wszelki wypadek we wszystkich sytuacjach tego typu proponujemy kontakt z fachowcem od kuchenek gazowych i spalania paliwa.
Czy Państwo również macie problem z innym kolorem płomienia gazu?