Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp.

Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997r., w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003r., w poznańskim Muzeum Narodowym. Muzea, teatry, galerie, biblioteki i instytucje kultury przez cały czas trwania pandemii działają online.

Noc Muzeów w Trzebiatowie

Ponieważ Trzebiatowski Ośrodek Kultury nie może zaprosić gości do swojej siedziby, przygotował inną ofertę, a są to specjalne programy online.

O trzebiatowskim muzeum mówi Renata Teresa Korek – dyrektor placówki:

Nasze Muzeum Pałacowe w tym roku obchodzi jubileusz XX – lecia powstania. 5 VIII 2020 roku, podczas Święta Kaszy otworzyliśmy podwoje Izby Regionalnej – Nasz Dom. Spełniły się moje marzenia o Muzeum Regionalnym w zabytkowym Trzebiatowie. Napisałam wtedy: „Fascynacja miejscem, w którym jesteśmy trwa już od wieków. Folklor dawny i osadniczy powoli i nieustannie przenika nasze życie: myśli i czynności. Stanowi o codzienności, bywa wytworną elegancją. Tworzy istotę naszego bytu. Stąd pomysł na Izbę Regionalną. Dla Polaków, Niemców, Ukraińców i Żydów. Ogromna lekcja tolerancji – wpisana w domowe sprzęty, piosenki, czy legendy. Po prostu „Nasz Dom”. Nieustannie pracujemy nad ciekawą narracją tego miejsca. To ważne, abyśmy cieszyli się wspólnie z tego, co już zrobiliśmy. Wspólnie. Ponieważ prawie wszystkie eksponaty są darami mieszkańców gminy Trzebiatów i okolic, oraz sympatyków Pałacu nad Młynówką z Polski i innych krajów. Zaczynamy obchodzić Jubileusz – Europejską Nocą Muzeów (w tym roku wirtualnie – więc zaglądajcie na naszą stronę i facebooka). Mamy tak dużo do zaprezentowanie Państwu w obszarze Muzeum Pałacowego (historia muzeum, eksponaty, działy, ekspozycje – szczególnie te nowe, projekty, prezentacje, kolekcje, filmy, audycje radiowe, lekcje muzealne, praca w sezonie turystycznym, pozyskiwanie zbiorów, współpraca z instytucjami o podobnym profilu, nasze wydawnictwa itd.), że pewnie roku jubileuszowego nam nie wystarczy. Bądźcie z nami.

noc muzeów
Foto: TOK
Poprzedni artykułKoronawirus. Powiat gryficki bez nowych zakażeń
Następny artykułPodziękowania DPS Gryfice za niesioną im pomoc