14 listopada 2016 r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja naukowa pt. „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy JST 2016”. Organizatorami konferencji był Sejm RP, Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Podczas konferencji zaprezentowano wyniki 13. edycji rankingu zrównoważonego rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego.
Zgodnie z art. 3 Ustawy Prawo Ochrony Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. zrównoważony rozwój jest to rozwój społeczno-gospodarczy, w którym następuje proces integrowania działań politycznych, gospodarczych i społecznych, z zachowaniem równowagi przyrodniczej oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych, w celu zagwarantowania możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb poszczególnych społeczności lub obywateli zarówno współczesnego pokolenia, jak i przyszłych pokoleń.
Twórcą rankingu zrównoważonego rozwoju JST jest prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak – wykładowca na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.
Celem rankingu jest monitorowanie zróżnicowanego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów, a także promocja na bazie opracowanych wzorców – dobrych praktyk.
Wśród laureatów rankingu znalazła się gmina Rewal, która zajęła 5 miejsce w kategorii gmin wiejskich. Gmina Karnice znalazła się na 525 miejscu a gmina Brojce na 1212. Wśród gmin miejsko-wiejskich gmina Trzebiatów znalazła się na 98 miejscu, gmina Gryfice zajęła 186 miejsce a gmina Płoty 548 miejsce.
Do analizy wykorzystano trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Ranking został stworzony na podstawie 15 wskaźników. Należą do nich m.in. udział dochodów własnych w budżecie, wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Wyniki opracowywane są na podstawie danych GUS i dotyczą wszystkich jednostek samorządowych w Polsce w podziale na gminy wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie i miasta na prawach powiatu.
Pełna lista laureatów znajduje się poniżej:
Gminy wiejskie
1. Kleszczów
2. Kobierzyce
3. Puchaczów
4. Tarnowo Podgórne
5. Rewal
6. Suchy Las
7. Ożarowice
8. Mielno
9. Krokowa
10. Lesznowola
Gminy miejsko-wiejskie
1. Dziwnów
2. Polkowice
3. Stryków
4. Kórnik
5. Ożarów Mazowiecki
6. Niepołomice
7. Błonie
8. Zbąszynek
9. Goleniów
10. Solec Kujawski
Gminy miejskie
1. Karpacz
2. Biłgoraj
3. Sucha Beskidzka
4. Bieruń
5. Limanowa
6. Pruszcz Gdański
7. Lubawa
8. Nowy Dwór Mazowiecki
9. Złotów
10. Żywiec
Miasta na prawach powiatu
1. Gliwice
2. Olsztyn
3. m. st. Warszawa
4. Krosno
5. Rzeszów
6. Poznań
7. Katowice
8. Wrocław
9. Sopot
10. Szczecin