Igor z Truskolasu pod koniec sierpnia będzie obchodził 9 urodziny. Te urodziny nie będą jednak takie jak zawsze. Igor zachorował na ostrą białaczkę szpikową i prawdopodobnie dzień swoich urodzin spędzi w szpitalu przyjmując kolejną chemioterapię. Wszyscy mają nadzieję, że będzie to ostatni etap leczenia przed przeszczepieniem szpiku. Na razie jednak nie ma zgodnego Dawcy szpiku.

Dlatego prowadzona jest akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i poszukiwania „bliźniaka genetycznego” dla Igora i innych chorych na nowotwory krwi.

Historia Igora

Igor mieszka z rodzicami, mamą Magdą i tatą Krzyśkiem oraz z młodszym bratem Piotrusiem w miejscowości Truskolas koło Gryfic. Jest bardzo wesołym i żądnym przygód chłopcem. Uwielbia filmy o Indianie Jonesie i Harrym Potterze. Sam chciałby mieć takie przygody jak oni. Bardzo lubi układać klocki oraz grać w gry komputerowe i planszówki. Ostatnio nawet zrobił planszówkę według własnego pomysłu. Jak dorośnie chciałby być policjantem oraz stolarzem, jak jego tata.

Od maja Igor zmaga się z trudnym do pokonania przeciwnikiem – ostrą białaczką szpikową.

dkms
Igor zmaga się z trudnym do pokonania przeciwnikiem – ostrą białaczką szpikową.

7 maja zabraliśmy Igora na kontrolne badania krwi. Wcześniejsze badanie wykazało lekką anemię więc trzeba było skontrolować sprawę. Jeszcze tego samego dnia zadzwonił do nas lekarz z przychodni i zalecił pilne udanie się do szpitala. Wyniki były bardzo złe. Ze szpitala w Gryficach Igor został przewieziony karetką do Szczecina. Tam, już 13 maja, poznaliśmy diagnozę – ostra białaczka szpikowa. Zaczęła się walka o zdrowie i życie naszego dziecka.” – opowiada Magdalena Kowalczyk, mama Igora.

Igor został poddany leczeniu farmakologicznemu. Kolejne cykle chemioterapii mają przygotować jego organizm do przyjęcia szpiku lub komórek macierzystych. Okazało się jednak, że nikt z rodziny nie może zostać Dawcą. Igor został zakwalifikowany do przeszczepienia od Dawcy niespokrewnionego.

Igor jest bardzo dzielny. Z ogromną pokorą i wytrwałością przyjmuje to, co się dzieje. Chce wszystko wiedzieć. Zadaje dużo pytań nam, lekarzom i pielęgniarkom. Dlatego przed każdym zabiegiem opowiadamy mu co się będzie działo.” – dodaje Pani Magda.

Urodziny inne niż zwykle

Pod koniec sierpnia Igor będzie obchodził 9 urodziny. Te urodziny nie będą jednak takie jak zawsze. Prawdopodobnie ten dzień, jak i wszystkie ostatnie, Igor spędzi na oddziale. Czeka go kolejny cykl chemioterapii.

Nasz świat się zawalił. To trudne usłyszeć, że nie można pomóc ukochanemu dziecku, i że niezbędna jest pomoc kogoś nam nieznanego, kto nawet jeszcze o tym nie wie. Ale nie poddajemy się i walczymy. Działamy, by znalazł się Dawca dla Igora i innych dzieci oraz dorosłych chorujących tak jak Igor. Zarejestruj się do bazy potencjalnych Dawców szpiku DKMS. To będzie piękny prezent urodzinowy dla Igora i całej naszej rodziny” – apeluje Pani Magda.

Rejestracja do bazy potencjalnych Dawców szpiku w czasie pandemii koronawirusa

Ze względu na pandemię korona wirusa nie mamy możliwości przeprowadzenia standardowej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku z lokalnymi, ogólnodostępnymi punktami rejestracji, tak jak już niejednokrotnie robiliśmy na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Dlatego działamy w Internecie i umożliwiamy rejestrację poprzez stronę internetową dedykowaną Igorowi lub poprzez rejestrację w gronie najbliższych znajomych za pomocą tzw. Zestawu na 5.” – tłumaczy Anna Grad, koordynator z Fundacji DKMS

Aby się zarejestrować, wystarczy kliknąć w link: www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Następnie należy postępować zgodnie z załączoną instrukcją – pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka na trzy pałeczki oraz uzupełnić i podpisać formularz. Pakiet należy odesłać do Fundacji DKMS. Rejestracja jest całkowicie bezpłatna, a pakiet wystarczy wrzucić do skrzynki pocztowej wykorzystując kopertę zwrotną.

Aby umożliwić rejestrację również swoim najbliższym znajomym i rodzinie wystarczy zamówić tzw. „Zestaw na 5!”, w którym będą pakiety rejestracyjne umożliwiające rejestrację nawet 10 osób.

dkms
Kto może zostać dawcą?

Osoby, które chcą zamówić „Zestaw na 5!” proszone są o bezpośredni kontakt z koordynatorem Fundacji DKMS – Anna Grad, tel. 22 882 95 74, e-mail: anna.grad@dkms.pl

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców szpiku w bazach, tym więcej szans na życie dla Pacjentów takich jak Igor.

Na oddziałach hematologicznych są tysiące osób, które zmagają się z nowotworem krwi. Szacuje się, że w Polsce co 40 minut ktoś słyszy taką diagnozę, co daje ponad 13 000 osób rocznie. Blisko 700 Pacjentów kwalifikowanych jest do przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Wszystkie te osoby potrzebują Twojej pomocy!

dkms
Co 40 minut ktoś w Polsce słyszy diagnozę: nowotwór krwi.

Kto może zostać potencjalnym Dawcą szpiku

Są dwie metody pobrania materiału genetycznego do przeszczepienia

  • Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (85% wszystkich pobrań)
  • Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej (15% wszystkich pobrań)
dkms
W 85% przypadków komórki macierzyste pobiera się z krwi obwodowej.

Misja Fundacji DKMS

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,67 mln (czerwiec 2020), spośród których 8 100 osób (czerwiec 2020) oddały swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Kontakt:

  • Anna Grad Koordynator ds. Rekrutacji Dawców
  • e-mail: anna.grad@dkms.pl tel. (+48) 22 882 95 74 | +48 668 669 868
dkms
3 kroki do zostania Dawcą szpiku

Źródło: Fundacja DKMS

dkms

Poprzedni artykułSąsiedzka integracja w Barkowie
Następny artykułDroga 110 na odcinku Witomierz-Grądy od dziś zamknięta!