Nie wszystkie osoby zakażone COVID-19 muszą być hospitalizowane. Wiele z nich ten czas spędza w izolacji domowej. Izolacja domowa z definicji to odosobnienie osoby chorej z przebiegiem choroby zakaźnej, niewymagającej bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych, w jej miejscu zamieszkania lub pobytu, w celu zapobieżenia szerzenia się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Do izolacji domowej kierowane są osoby, które nie muszą być hospitalizowane. W czasie, gdy osoba z dodatnim wynikiem izoluje się w warunkach domowych współmieszkańcy obejmowani są kwarantanną. Od osoby w izolacji domowej pobierane są wymazy do badań w 10 – 12 dniu od wystąpienia objawów i w przypadku ujemnego badania wykonuje się drugie badanie kontrolne po przynajmniej 24 godzinach. Po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku taka osoba uznawana jest za zdrową i zwalniana z obowiązku izolacji. Jednak nie jest to równoznaczne ze zwolnieniem współmieszkańców z kwarantanny, dla nich kwarantanna trwa 14 dni od momentu pierwszego ujemnego wyniku u osoby poddanej izolacji (dopiero wtedy mamy pewność że osoba izolowana nie jest zakaźna dla otoczenia).

Ten czas kwarantanny dla współmieszkańców wydłuży się jeśli u osoby izolowanej badanie w kierunku wirusa SARS-CoV-2 wyjdzie dodatnie, wówczas należy je powtarzać co 7 dni i okres obowiązkowej kwarantanny współdomowników wydłuża się.

Rozwiązaniem dla osób z utrzymującym się dodatnim wynikiem nie wymagającym hospitalizacji jest izolatorium, jeśli nie chcą narażać swojej rodziny na zakażenie i przedłużać im kwarantanny.

W województwie zachodniopomorskim takie izolatoria zorganizowane są w trzech sanatoriach w Kołobrzegu: w Sanatorium Uzdrowiskowym MSWiA przy ul. Portowej 22 oraz w obiektach spółek „Arka Mega” przy ul. Sułkowskiego 11 i „Holtur” przy ul. Koszalińskiej 72.

Pierwsze z nich dysponuje 253 miejscami w 117 pokojach, w drugim jest 1 189 miejsc w 532 pokojach, a w trzecim 64 miejsca w 32 pokojach. Łącznie w gotowości na przyjęcie pacjentów jest 1 506 miejsc w 681 pokojach.

Wiemy, że podobne miejsca mamy również w powiecie gryfickim. Są to wyznaczone obiekty w Mrzeżynie, Płotach i w Gryficach.

kołobrzeg
Izolatorium – Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA w Kołobrzegu. Foto: e-turysta
Poprzedni artykułStarostwo Powiatowe w Gryficach zachęca #NapiszList
Następny artykułKoronawirus. Powiat gryficki – jeden nowy przypadek zakażenia wirusem