Od 1 października br. w województwie zachodniopomorskim działa jedna dyspozytornia medyczna, zlokalizowana w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Koncentracja dyspozytorni umożliwia efektywniejsze zarządzanie siłami i środkami Państwowego Ratownictwa Medycznego.
W nocy z 29/30 września 2021 r. nastąpiła pomyślna koncentracja dyspozytorni z Kołobrzegu do dyspozytorni w Szczecinie. Natomiast o północy 1 października 2021 r., nastąpiło przekazanie dyspozytorni medycznej do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Podczas przygotowania i przełączania dyspozytorni obecny był wojewoda Zbigniew Bogucki.
– Dzwoniący pod numer alarmowy 112 i numer pogotowia ratunkowego nie odczuli i nie będą odczuwali tej zmiany. Każde zgłoszenie wymagające pomocy osobom w stanie zagrożenia życia lub zdrowia przez odpowiednie służby było przyjęte i obsłużone – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.
Wdrożony Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego wraz z uruchomionym mechanizmem zastępowalności dyspozytorni medycznych pozwoli na ujednolicenie modelu organizacyjnego dyspozytorni. Umożliwia m.in. przyjęcie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach z numerów alarmowych, dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego, rejestrowanie i lokalizację zdarzeń medycznych osoby dzwoniącej oraz zespołu ratownictwa medycznego. Wdrożony system przełoży się na wzrost poziomu bezpieczeństwa wszystkich osób potrzebujących pomocy, zapewniając możliwość jak najszybszego odebrania przez dyspozytora medycznego zgłoszenia alarmowego lub powiadomienia o zdarzeniu oraz zadysponowanie zespołu ratownictwa.
W dyspozytorni medycznej w ZUW w Szczecinie znajduje się 10 stanowisk – na sześciu przyjmowane są zgłoszenia, dwa służą do wysyłania zespołów, na dwóch pracują: główny dyspozytor i jego zastępca, którzy koordynują pracę dyspozytorni i współpracują z wojewódzkim i krajowym koordynatorem ratownictwa medycznego.
Zadaniem dyspozytorów medycznych oprócz przyjmowania zgłoszeń alarmowych i dysponowania zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia jest m.in. przekazywanie niezbędnych informacji osobom udzielającym pierwszej pomocy, przekazywanie kierującemu akcją medyczną niezbędnych informacji ułatwiających prowadzenie medycznych czynności ratunkowych na miejscu zdarzenia, zbieranie informacji o dostępnych jednostkach systemu i przekazywanie tych informacji wojewódzkiemu koordynatorowi ratownictwa medycznego, powiadamianie o zdarzeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych, centrów urazowych i innych oddziałów szpitalnych, a także jednostek współpracujących z systemem ratownictwa medycznego.
Dyspozytornia w Kołobrzegu miała być wygaszona 1 stycznia 2021. Jej funkcjonowanie przedłużono do 30 września 2021 r. by nie wprowadzać zmian w czasie II i III fali pandemii COVID-19 oraz sezonu wakacyjnego.