Kierowco i pieszy uczestniku ruchu drogowego stosuj zasadę ograniczonego zaufania!

Choć według kalendarza zima rozpoczyna się 21 grudnia to minusowa temperatura i śnieg na drogach świadczą o trym, że przyroda rządzi się własnymi prawami, a wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować ostrożność. Oprócz zmiany opon i przygotowania auta do tej trudnej i wymagającej pory roku należy również zmienić technikę i sposób jazdy. Piesi również w tym okresie powinni zachować szczególną ostrożność podczas wkraczania na jezdnię. Policja apeluje do kierowców i pieszych o zachowanie czujności

BĘDĄC PIESZYM PAMIĘTAJ:

Piesi, choć niewątpliwie mają pierwszeństwo podczas przechodzenia przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych, to wchodząc na jezdnię, muszą przewidywać zachowanie kierujących pojazdami na śliskiej, lub oblodzonej czy zaśnieżonej jezdni. Nie zapominajmy o tym, że droga zatrzymania pojazdu w złych warunkach atmosferycznych ulega wydłużeniu i to o kilkanaście, czy kilkadziesiąt metrów. Zaskoczenie kierowcy przez roztargnionego pieszego bardzo łatwo może doprowadzić do niekontrolowanego poślizgu i tragedii na drodze.

Przy wcześnie zapadającym zmierzchu znacznie poprawisz swoją widoczność na drodze, używając elementów odblaskowych montowanych na odzieży, torbach i plecakach. Należy pamiętać, iż jest to obowiązek ustawowy tj. obowiązek używania elementów odblaskowych od zmierzchu do świtu poza terenem zabudowanym, choć praktyka pokazuje, że i w terenie zabudowanym szczególnie po zmroku odblaski podnoszą poziom bezpieczeństwa ich użytkowników.
Korzystając z elementów odblaskowych, zwiększasz szanse na wcześniejsze dostrzeżenie przez kierowcę Twojej sylwetki na drodze. Wszyscy poruszający się po poboczu lub jezdni muszą pamiętać, że dozwolone jest poruszanie się pieszych tylko po lewej stronie drogi, a jeżeli idziemy po jezdni, musimy ustępować miejsca zbliżającym się pojazdom.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego!

Zachowaj zdrowy rozsądek i stosuj zasadę ograniczonego zaufania. To, że masz bezwzględne pierwszeństwo w określonych sytuacjach na drodze, nie zwalnia cię od zdroworozsądkowego myślenia. Pamiętaj, że kierujący pojazdami nie zawsze stosują się do przepisów, czy sytuacji panujących na drodze z różnych przyczyn np.: zasłabnięcie za kierownicą, zmęczenie, alkohol, czasami narkotyki a co za tym idzie niewłaściwa reakcja na ciągle zmieniającą się sytuację na drodze, brawura, czasami wręcz głupota. Brak stosowania przez ciebie zasady ograniczonego zaufania w połączeniu, choć z jedną z wymienionych sytuacji mogą prowadzić do tragedii.

W czasie zimy prawdziwym wyzwaniem staje się podróżowanie samochodem.

Zima to trudny okres dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a także szczególny sprawdzian dla sprawności naszych samochodów.

Kierowco!
1. Stosuj się do ograniczeń prędkości. Zbliżając się do skrzyżowań czy zakrętów hamuj z wyczuciem i odpowiednio wcześniej, niż robiłeś to w okresie letnim. Pamiętaj
o zmianie opon na zimowe, musisz jednak wiedzieć, że nawet najlepsze opony zimowe nie zapewnią przyczepności w zimie na poziomie, do jakiego przyzwyczaiłeś się latem.

2. Zachowanie bezpiecznego odstępu nabiera w zimie zupełnie innego znaczenia niż w pogodne letnie dni. Odległości zachowywane pomiędzy pojazdami w zimie muszą być co najmniej dwukrotnie większe niż latem.

3. Staraj się rozważnie reagować w przypadku wpadnięcia pojazdu w poślizg. Żeby wyprowadzić auto z poślizgu, trzeba właściwie kontrować kierownicą, a zahamować dopiero po wyprostowaniu toru jazdy. Najlepiej wychodzenie z niewielkich poślizgów przećwiczyć w bezpiecznym miejscu.

4. Jeśli planujesz dłuższą podróż, zadbaj o to, by odpowiednio wypocząć. Zmęczenie przy konieczności zachowania o wiele większej niż latem koncentracji może być przyczyną niewłaściwej reakcji.

5. Zawsze uważaj na pieszych i rowerzystów. Nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów, a także nie omijaj pojazdów, które zatrzymały się w celu umożliwienia im bezpiecznego przejścia lub przejechania na druga stronę drogi.

6. Zadbaj o właściwą czystość szyb. Szyba czołowa i szyby boczne muszą być idealnie oczyszczone ze szronu, lodu lub śniegu.

7. Przygotuj swoje auto do sezonu zimowego. Zadbaj o wymianę akumulatora, jeżeli miałeś już z nim jakieś kłopoty. Koniecznie wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy. W bagażniku przyda Ci się mała łopata, skrobaczka do szyb oraz zmiotka do śniegu. Przydadzą się też preparaty odmrażające szyby czy zamki. Jeśli często wyjeżdżamy poza miasto, warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. Przed wyjazdem w dłuższą podróż w zimowych warunkach pamiętajmy o zatankowaniu samochodu do pełna. Dodatkowo przyda się latarka i koc, a także ciepły napój w termosie i trwała żywność, np. batony, gorzka czekolada itp.

Jeżeli warunki atmosferyczne są naprawdę trudne, a nic cię nie zmusza do jazdy, to nie ryzykuj. Najlepiej nie jeździć w trudnych warunkach!!!

PRZYPOMINAMY:
Kierowca oraz wszyscy pasażerowie samochodu osobowego mają obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Pasy bezpieczeństwa to wciąż najskuteczniejsze zabezpieczenie podróżujących przed konsekwencjami wypadków drogowych !

Kierowco!
Podobnie jak pieszy stosuj zasadę ograniczonego zaufania i pamiętaj, że na przejściu dla pieszych, to pieszy uczestnik ruchu drogowego ma pierwszeństwo, a więc zbliżając się do oznakowanego przejścia dla pieszych, dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze w taki sposób, abyś w sytuacji zagrożenia, w każdym przypadku mógł zatrzymać pojazd.

JEST ZIMA POLICJA
Foto: KPP Gryfice
Poprzedni artykułMikołajowe królestwo w Gryf Arenie
Następny artykułDali ludziom radość i nadzieję