Zachodniopomorska KAS ujawniła nielegalne leki o wartości prawie 10 tys. zł. Przesyłki nadane były w Indiach i Tajlandii. KAS przestrzega przed zażywaniem medykamentów niewiadomego pochodzenia.
Tylko w trakcie 3 dni sierpnia, podczas kontroli przesyłek pocztowych prowadzonych przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), ujawniono aż 5 prób wprowadzenia do obrotu nielegalnych farmaceutyków. Łączna wartość rynkowa tych preparatów to prawie 10 tys. zł. Przesyłki wysłane były z Indii i Tajlandii.
Już wstępne oględziny przesyłek wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy. Zastanawiające były opisy przesyłanych towarów, które zdeklarowane jako suplementy, papier do drukarek lub wręcz nie posiadały opisu w połączeniu z krajem nadania.
Doświadczenie funkcjonariuszy podpowiadało im, że te towary mogą być farmaceutykami. Szczegółowa kontrola przesyłek potwierdziła ich podejrzenia.
W paczkach znajdowały się następujące farmaceutyki:
- 452 szt. tabletek NICLOSAMIDE,
- 25 szt. tabletek ALBENDAZOLE,
- 14 szt. tabletek SILDENAFIL,
- 10 szt. tabletek CENFORCE.
Niclosamide i Albendazole to substancje przeciw pasożytom.
Nielegalny handel rozwinął się w Internecie ze względu na duże różnice w cenach między rynkiem europejskim, a rynkiem wschodnim. Na portalach aukcyjnych możemy znaleźć wiele ofert o treści: „po leczeniu mojego pieska pozostał mi jeden, nienaruszony blister leku przeciw pasożytom – odstąpię w atrakcyjnej cenie”. Ilość leków w przesyłce wskazuje, że importowano je w celu dalszej odsprzedaży w kraju.
Z kolei Sildenafil i Cenforce to leki na potencje.
Ponieważ farmaceutyki sprowadzono z naruszeniem przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne przesyłki zabezpieczono do dalszego postępowania.
Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Leki należą do produktów najczęściej podrabianych, dlatego ich zakup z nielegalnych źródeł, np. fora internetowe, to duże ryzyko. Produkt kupiony poza apteką może nie zadziałać lub wywołać nieprzewidziane i niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia skutki.
Przestrzegamy przed zażywaniem medykamentów niewiadomego pochodzenia, zamawianych przez Internet. Są to bowiem preparaty o niezbadanym składzie oraz działaniu. Leki kupuj tylko w aptece, gdzie możesz skorzystać z porady farmaceuty i wówczas masz pewność, że kupujesz bezpieczny produkt.
Źródło: KAS Szczecin