W Gryficach, tak jak w większości szanujących się miast podobnie zurbanizowanych do naszego, od wielu lat działa komunikacja miejska. Przywilej mający przede wszystkim ułatwiać mieszkańcom dotarcie do odległych od siebie miejsc staje się jednym z kluczowych elementów miejskiej rzeczywistości, szczególnie w ostatnich latach, gdy nasza świadomość związana z ekologią wzrasta.

Nie inaczej jest i u nas. Jak mówią statystyki, autobusy są jednym z najtańszych i zarazem najszybszych środków transportu zbiorowego, z którego korzystają głównie ci, którzy nie posiadają własnego auta. Biorąc pod uwagę jeszcze to, że komunikacja wymiernie wpływa na zmniejszenie ilości dostających się do atmosfery i naszych płuc zanieczyszczeń, posiada ona więcej zalet niż wad. Oczywiście, by ten trend utrzymać i dodatkowo zachęcić mieszkańców do rezygnacji z własnego transportu, potrzebna jest stała obserwacja zmian, jakie najlepiej widać na zmieniających się mapach miasta, które w ostatnich latach bardzo się rozrosło.

Obecnie jednym z gryfickich problemów komunikacyjnych na jakie zwrócili nam uwagę czytelnicy jest kierunek: centrum miasta – nowy cmentarz. Obecnie autobus komunikacji miejskiej zatrzymuje się na przystanku przy nowym cmentarzu zaledwie 3 razy (o godzinie 7:30, 11:35 oraz 15:40), co według mieszkańców regularnie odwiedzających bliskich zmarłych jest ilością niewystarczającą.

“Ja mam już ponad 70 lat i jedynym środkiem transportu poza obolałymi nogami jest dla mnie właśnie komunikacja miejska. Niestety autobusy jeżdżą tu bardzo rzadko. Jest to w zasadzie wybór: dotrzeć tu autobusem i wracać piechotą, albo przyjść na nogach i wrócić autobusem. Ktoś, kto ustalał godziny przyjazdów i odjazdów komunikacji miejskiej w tym miejscu nie ma chyba pojęcia o tym, w jakich godzinach osoby starsze przychodzą tutaj. Gdybym była młodsza pewnie nie zawracałabym tym sobie głowy. Dziś jednak by odwiedzić leżącego na tym cmentarzu męża muszę albo korzystać z pomocy wnuków i ich życzliwości albo zwyczajnie zrezygnować. Zresztą w takiej samej sytuacji jest bardzo dużo osób mających swoich bliskich na tym cmentarzu” – dodała pani Zofia.

Ważnym aspektem, na który warto przy okazji zwrócić uwagę jest fakt, że nowy cmentarz znajduje się już w zasadzie poza miastem. Dotarcie do niego osobom młodym i sprawnym już jest problematyczne, dla starszych ludzi jest to prawdziwa wyprawa. Sytuację tę znacząco poprawiłaby decyzja gminy pozwalająca operatorowi – PKS Gryfice, na dostosowanie połączeń tak, by autobus komunikacji miejskiej kończył pętlę na przystanku, który znajduje się właśnie przy nowym cmentarzu. Miejmy nadzieję, że zwiększy się częstotliwość ruchu autobusowego w tym kierunku, czego oczekują mieszkańcy naszego miasta, a na co zwraca uwagę nasza redakcja.