Zmiany klimatu, ochrona środowiska, zdrowie, edukacja, gospodarka, migracje, sprawiedliwość społeczna i zatrudnienie, transformacja cyfrowa, bezpieczeństwo, praworządność – między innym tych obszarów dotyczą propozycje reform UE zgłoszonych podczas debat polityków i obywateli organizowanych przez miniony rok. Uroczyste podsumowanie Konferencji o Przyszłości Europy odbyło się w Strasburgu. Uczestniczył w nim marszałek Olgierd Geblewicz jako reprezentant władz lokalnych i regionalnych.
Konferencja była cyklem spotkań i dyskusji (odbywających się najczęściej online), podczas których obywatele państw członkowskich wypowiadali się, czego oczekują od Unii Europejskiej? Co należy zmienić w gospodarce, polityce społecznej, edukacji, ochronie zdrowia? Jakie są największe wyzwania związane z ochroną środowiska, procesami migracyjnymi czy np. transformacją cyfrową?
– Przed nami wiele wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, możliwości godnej pracy obywatelom i mieszkańcom Unii czy też skuteczne działanie w sprawie uchodźców. Cieszy mnie, że podczas Konferencji o Przyszłości Europy swoje zdanie wyraziło przede wszystkim tylu młodych, w tym mieszkańców Pomorza Zachodniego – mówi marszałek Geblewicz.
Ponad 50 tysięcy obywatelskich głosów
Debaty i konsultacje organizowano w ramach Europejskich i Krajowych Paneli Obywatelskich. Uczestniczyło w nich ponad 50 tysięcy osób. Wnioski i pomysły były przedstawiane za pośrednictwem specjalnej, wielojęzycznej platformy cyfrowej. Efekt? Sprawozdanie zawierające 49 propozycji obejmujących konkretne cele i ponad 320 działań! Instytucje UE mają realizować je w ramach dziewięciu tematów: zmiana klimatu i środowisko; zdrowie; silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i zatrudnienie; UE w świecie; wartości i prawa, praworządność, bezpieczeństwo; transformacja cyfrowa; demokracja europejska; migracja; edukacja, kultura, młodzież i sport.
Raport podsumowujący Konferencję dla Przyszłości Europy został zaprezentowany 9 maja w Strasburgu. W Dniu Europy odbyło się tam uroczyste posiedzenie z udziałem przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli, przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz prezydenta Emmanuela Macrona (Francja aktualnie przewodniczy Radzie UE).
– Demokracja, pokój, wolność indywidualna i gospodarcza – o to właśnie chodzi w Europie dziś, gdy na naszym kontynencie znów szaleje wojna. To jest sedno Konferencji na temat przyszłości Europy. Unia Europejska musi nadal spełniać oczekiwania obywateli europejskich. Dziś ich przesłanie zostało odebrane głośno i wyraźnie. Teraz nadszedł czas na realizację – zapowiedziała Ursula von der Leyen.
Powiew świeżego powietrza dla kontynentu i wielkie wyzwania UE
Unijni liderzy, podobnie jak uczestnicy krajowych czy regionalnych debat, podkreślali, że trzecia dekada XXI wieku to czas rewolucyjnych zmian i wielkich wyzwań dla Europy. A udział w dyskusji o przyszłości Europy aż kilkudziesięciu tysięcy osób to wydarzenie bez precedensu. Tak szeroka i tak przejrzysta formuła konsultacji aktywizuje obywateli, sprzyja współpracy i integracji, daje nadzieję na szybkie wdrażanie reform.
– Dzięki kryzysom, przez które wspólnie przeszliśmy w ostatnich latach, Europa się zmieniła. Musimy kontynuować ten rozwój i zadbać o to, by Unia spełniała aspiracje i oczekiwania wyrażane przez obywateli. Konferencja w sprawie przyszłości Europy, którą dziś zamykamy, jest wyjątkowym przedsięwzięciem i bezprecedensowym w swoim zasięgu, powiewem świeżego powietrza dla naszego kontynentu. Wnioski z Konferencji stanowią bardzo bogate źródło propozycji, które każda instytucja musi przeanalizować w ramach swoich kompetencji. W najbliższych tygodniach Rada UE będzie miała okazję wypowiedzieć się na ten temat – ocenił prezydent Emmanuel Macron.
Wspomniane wnioski poparł już Parlament Europejski, przyjmując rezolucję na sesji 4 maja. Posłowie uznali, że propozycje zgłoszone w ramach Konferencji dla przyszłości Europy wymagają zmiany traktatów UE. Przygotowaniem reform zajmie się Komisja Spraw Konstytucyjnych PE. Efekty jej prac oraz proreformatorskie działania innych instytucji UE mają zostać przedstawione jesienią br.