Chiny zmieniają restrykcje w zakresie polityki kontroli urodzeń. Pekin odchodzi od obowiązującego od 2016 roku limitu dwojga dzieci na parę i zastępuje go ograniczeniem do trojga dzieci. W ten sposób, ten najbardziej zaludniony kraj świata chce poradzić sobie z dramatycznym spadkiem urodzeń i postępującym starzeniem się społeczeństwa.

Jak podała agencja informacyjna Xinhua, zmiana polityki ma być połączona z wprowadzeniem różnych form wsparcia dla chińskich rodzin z dziećmi. Wśród nich będzie m.in. obniżenie kosztów edukacji, pomoc mieszkaniowa, ochrona interesów pracujących kobiet, a także ograniczenie „niebotycznych posagów”. Chiny chcą też edukować młodych ludzi w zakresie „miłości i małżeństwa”.

Ostatnie dane pokazały, że w 2020 roku współczynnik dzietności w Chinach wyniósł zaledwie 1,3 dziecka na kobietę. Według danych ze spisu powszechnego przeprowadzonego raz na dziesięć lat, populacja chińska rośnie najwolniej od lat 50-tych.

Yifei Li, socjolog z NYU w Szanghaju uważa, że „ludzi powstrzymuje nie limit dwojga dzieci, ale niewiarygodnie wysokie koszty wychowania dzieci w dzisiejszych Chinach. Koszty mieszkania, jedzenia, zajęć pozalekcyjnych, czy wycieczek rośną bardzo szybko.” Według naukowca samo zniesienie limitu dwójki dzieci to za mało, aby odwrócić tendencje demograficzne.

Z kolei Shuang Ding, główny ekonomista w Standard Chartered w Hongkongu twierdzi, że zliberalizowanie polityki kontroli urodzeń to krok we właściwą stronę, który powinno się wdrożyć co najmniej pięć lat temu.

Polityka jednego dziecka, która obowiązywała w Chinach od 1979 roku doprowadziła do wielu przymusowych sterylizacji i selektywnych aborcji ze względu na płeć, ponieważ wielu rodziców wolało dzieci płci męskiej. Efektem jest nierównowaga płci i znaczny niedobór kobiet w Chinach. Wprowadzone w 2016 roku zwiększenie limitu do dwójki dzieci na parę nie zmieniło istotnie sytuacji, ponieważ na dwójkę dzieci decydowały się zazwyczaj zamożne chińskie rodziny. Za urodzenie trzeciego dziecka dotychczas Chińczycy musieli płacić grzywnę wysokości  130 000 juanów (20 440 dolarów).

Źródło: Reuters

Poprzedni artykułNie żyje 18-letnia Magda Magdowska
Następny artykułWiosenne konkursy internetowe „Karawana Kultury” i „Wyspy Cały Świat”