Ciekawostka dla wszystkich pasjonatów królewskiej gry. Przed kilkoma minutami zakończył się finałowy mecz I Mistrzostw Świata w Szachach Fischera. W finałach trwających w Norwegii zawodów grają Magnus Carlsen, który od lat dominuje światowe szachy, Wesley So, Fabiano Caruana i Ian Nepomniachtchi.

Wesley So historycznym, pierwszym mistrzem świata!

W meczu finałowym, po pokonaniu rywali w półfinałach, zagrali Magnus Carlsen i Wesley So. Ku zaskoczeniu większości fanów, mecz zdominował Wesley So wygrywając wynikiem 13.5-2.5! Jest to niesamowite osiągnięcie, gdyż jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, że Carlsen może zostać pokonany w jakiejkolwiek odmianie szachów, i to tak dotkliwie!

Wesley So historycznym pierwszym mistrzem świata w szachach Fischera
Wesley So (po lewej) i Magnus Carlsen (po prawej) podczas meczu o mistrzostwo świata w szachach Fischera (zdjęcie: frchess.com)

Mecz był rozgrywany w formule “Best of 24”, gdzie zwycięzcą jest ten, kto pierwszy przekroczy barierę 12 punktów. Przewidziano 12 partii o różnym tempie gry (wolne, szybie i błyskawiczne), gdzie im szybszy czas, tym mniej punktów za wygraną.

Jak wielką niespodzianką jest ten wynik mówi fakt, że do partii błyskawicznych nawet nie doszło. Niesamowity mecz i wielka niespodzianka, wprowadzająca powiew świeżości do świata szachów.

Trzecie miejsce, po zwycięstwie nad Fabiano Caruaną zdobył Ian Nepomniachtchi.

Szachy Fischera – co to takiego

Szachy Fischera lub Szachy losowe – jest to stworzona przez Bobby’ego Fischera odmiana szachów, w której figury są umieszczone losowo na pierwszej i ósmej linii.

Od tradycyjnych różnią się ustawieniem początkowym oraz zasadami wykonywania roszady.

Zasady rozmieszczenia bierek w pozycji początkowej są następujące:

  • król musi znajdować się na dowolnym polu pomiędzy dwiema wieżami,
  • gońce muszą stać na polach przeciwnych kolorów,
  • obaj gracze dysponują identycznym ustawieniem figur.