Janek to uśmiechnięty dziewięciolatek, zapalony piłkarz i rzadko chorujących silny mały mężczyzna. To chłopiec któremu w tak młodym wieku przyszło walczyć z ostrą białaczką limfoblastyczną. W tej walce z chorobą możemy pomóc Jankowi i my.
Każdy, kto słyszy słowo rak, nowotwór czy onkologia ma ciarki na plecach. Walka z rakiem nie należy do najłatwiejszych, ale zdecydowanie warto stawić mu czoło oraz pomagać w tym innym. Poznajcie historię Jasia, chłopca którego spokojne życie nagle legło w gruzach.
Historia Jasia
Pierwsze objawy raka pojawiły się w maju tego roku. Mama Jasia, Rozalia zauważyła że jej syn jest blady, ma sińce pod oczami i gorszy apetyt. Po konsultacji telefonicznej z lekarzem (okres pandemii wirusa COVID-19) chłopcu został przepisany antybiotyk. Pomimo stosowanego leku objawy nie ustępowały. Kolejnym krokiem diagnozy były badania morfologii krwi. Wyniki były tak złe, że tego samego dnia po kilkudziesięciu minutach Jasiu z mamą byli już na SOR w Szpitalu na Unii Lubelskiej w Szczecinie, a następnie trafili na Oddział Hematologii Dziecięcej.
Od tego momentu większość czasu spędzają na oddziale szpitalnym. Pomiędzy kolejnymi cyklami chemioterapii mają zaledwie dwa – trzy dni odpoczynku i pobytu w domu (o ile wyniki i samopoczucie pozwalają). Standardowa procedura wynosi ok. 104 tygodnie, ale wszystko zależy od organizmu małego człowieka i od odmiany złośliwego, podstępnego nowotworu.
Jak pomóc Jasiowi?
Jasiowi można pomóc wpłacając pieniążki TUTAJ.
Walka ze wsparciem ludzi dobrej woli jest znacznie łatwiejsza.
Ostra białaczka limfoblastyczna
To choroba nowotworowa wywodząca się z prekursorów limfocytów linii B i T. W normalnych warunkach, prawidłowe limfocyty wytwarzane są w szpiku kostnym w sposób podlegający ścisłej kontroli. U chorego dochodzi do produkcji dużej liczby nieprawidłowych, niedojrzałych limfocytów, określanych mianem limfoblastów. Niedojrzałe komórki nie są zdolne wypełniać swoich zwykłych funkcji. Z drugiej strony, szybko powiększający się naciek limfoblastów w szpiku kostnym uniemożliwia efektywną produkcję innych ważnych komórek krwi, w tym krwinek czerwonych, innych rodzajów białych krwinek (min. neutrofili) i płytek krwi. Limfoblasty gromadzą się głównie w szpiku kostnym i krwi obwodowej, ale mogą też pojawiać się w innych obszarach ciała, takich jak mózg, rdzeń kręgowy, węzły chłonne.
Brak jednoznacznie stwierdzonych przyczyn ostrej białaczki limfoblastycznej. Uważa się, że jej powstanie jest wynikiem działania różnych czynników genetycznych i środowiskowych. Czynniki genetyczne to różnego rodzaju zmiany w materiale genetycznym młodych form limfocytów, które powodują ich zaburzenia rozwojowe i zwiększoną łatwość do proliferacji.