Są tam, gdzie potrzebna jest bezinteresowna pomoc, dobra wola, społeczny głos. Ich zaangażowanie widoczne jest w każdej sferze życia. 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. „Dziękuję za Waszą energię, pasję i chęć do działania, szczególnie w czasie pandemii” – mówił do wolontariuszy marszałek Olgierd Geblewicz.

Wolontariat jest wszędzie

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów trzydzieści pięć lat temu jako wyraz oficjalnego docenienia pracy wolontarystycznej. Od tego czasu 5 grudnia jest świętem wszystkich niosących bezinteresownie pomoc – wolontariuszy i wolontariuszek, którzy udzielają się społecznie, pomagają rodzinom znajdującym się w kryzysie, wspierają seniorów i osoby przewlekle chore, opiekują się zwierzętami, ale i organizują ciekawe zajęcia dla dzieci czy wydarzenia kulturalne. To też działalność ochotniczych straży pożarnych, klubów sportowych, kół gospodyń wiejskich czy spółdzielni socjalnych.

Zaangażowanie społeczne wolontariuszek i wolontariuszy zasługuje na szczególne uznanie i docenienie. To nieocenione wsparcie dla organizacji pozarządowych, które są najbliżej spraw mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Dziękuję za Waszą energię, pasję i chęć do działania, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii. Dalej będziemy rozwijać wolontariat na Pomorzu Zachodnim, zwłaszcza w nowym wydaniu Programu Społecznik, który obecnie przygotowujemy – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Szeroki wachlarz działań

Dla władz województwa zachodniopomorskiego wzmacnianie potencjału organizacji pozarządowych, a więc tworzenie warunków do rozwoju otwartej społeczności, stanowi priorytet i pierwszy cel strategii rozwoju do 2030 r. Na realizację przyszłorocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi samorząd województwa planuje przeznaczyć z budżetu ponad 10 mln zł! Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój współpracy i wzmacnianie potencjału organizacji pozarządowych, rozwój wolontariatu czy organizację otwartych konkursów ofert w sferze sportowej, zdrowotnej, społecznej czy związanej z ekologią itp. Kontynuowane będą też działania edukacyjno-doradcze czy wspierające lokalnych liderów.

„Pomorze Pomoże?!# Wypróbuj wolontariat”

Cyklicznie Urząd Marszałkowski organizuje także otwarty konkurs ofert dla NGO, w którym wybierane są do dofinansowania działania na rzecz samych organizacji oraz promocji idei wolontariatu. Podobnie jak rok temu dotację otrzymał projekt Stowarzyszenia POLITES „Pomorze Pomoże?!# Wypróbuj wolontariat”. To kontynuacja dobrze przyjętych działań, dzięki którym w całym województwie odbywają się warsztaty dla młodzieży (m.in. Police, Szczecin, Stargard, Resko), w tym szkolenia dla klubów wolontariuszy. Organizowane są też szkolenia dla pracowników instytucji, placówek edukacyjnych i przedstawicieli organizacji pozarządowych, które chcą angażować wolontariuszy i wolontariuszki.

Oddolna praca i oddolne inicjatywy, zaangażowanie sprawiają, że wolontariusze i organizacje osiągają społeczne cele, realizują fantastyczne działania, pomagają innym i mają wpływ na najbliższe otoczenie. Aktywne działanie razem z innymi, realna pomoc, widoczne efekty działań, a także dobra energia i pozytywne nastawienie, jest tym co łączy ludzi i buduje więzi, co ma szczególną wartość – mówi Anna Biały ze Stowarzyszenia POLITES.

„Pomorze Pomoże?!# Wypróbuj wolontariat” to też spotkania aktywizujące mieszkańców czy dobrze już znana akcja „Godzina dla Szczecina i Twojej Miejscowości”. Ponadto w ramach projektu prowadzone są badania mające na celu diagnozę wolontariatu w regionie. Ich wyniki poznamy 8grudnia  podczas partycypacji, wydarzenia na którym spotykają się wolontariusze, koordynatorzy, przedstawiciele organizacji i instytucji by wspólnie rozmawiać o wolontariacie na Pomorzu Zachodnim [link do wydarzenia].

Poznawanie specyfiki, różnorodności, potrzeb w zakresie organizacji wolontariatu w regionie pozwala nam planować działania w #PomorzePomoże?! Tak, by wspierać organizatorów wolontariatu, jak i samych wolontariuszy. Poza satysfakcją z niesionej pomocy, radością i wszystkimi niepoliczalnymi dobrami,  wolontariat to też okazja do nabywania kompetencji i staramy się to umożliwiać zarówno wolontariuszom, jak i osobom współpracującym z wolontariuszami – dodaje Anna Biały.

Warto docenić

Od trzech lat marszałek nagradza także najlepsze, wyróżniające się inicjatywy zrealizowane przez regionalne stowarzyszenia i fundacje „Zachodniopomorski Lider NGO”. W tym roku organizacje przekazały rekordową liczbę zgłoszeń do konkursu, a tym samym chcą pochwalić się swoimi działaniami, zainspirować innych do podejmowania trudu pomagania i angażowania się w wolontariat.

Świetnym przykładem rozwoju wolontariatu, a także działań bliskich mieszkańcom Pomorza Zachodniego jest realizowany od roku 2017 z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Program Społecznik. O sukcesie tego specjalnego i unikatowego na skalę kraju programu świadczą nie tylko realizowane lokalnie projekty, ale i liczby. Od początku funkcjonowania tego rozwiązania dwukrotnie zwiększyła się liczba podmiotów wnioskujących o dofinansowanie w poszczególnych naborach. Dla porównania w 2017 roku złożono 1152 wniosków, a w 2021 roku było ich już 2015!

Społeczniczki i Społecznicy podsumują zrealizowane działania we wtorek, 7 grudnia podczas gali podsumowującej tę edycję programu. Wydarzenie będzie można zobaczyć online na profilu Pomorze Zachodnie News (Facebook). Początek o godzinie 17.30. Podczas uroczystości wręczone zostaną też nagrody w konkursie „Barwy wolontariatu na Pomorzu Zachodnim 2021”.

Zaangażuj się

Więcej informacji o organizacjach pozarządowych można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego pod adresem www.wws.wzp.pl. Pomocny będzie też kontakt ze Stowarzyszeniem POLITES https://www.polites.org.pl

Warto też wziąć udział w najbliższych wydarzeniach:

Partycypacja online – 8 grudnia 2021 r. , godz. 14-15.30 [link]

Stowarzyszenie POLITES zaprasza na spotkanie online dot. wolontariatu.

Spotkanie skierowane jest do  koordynatorów wolontariatu, przedstawicieli organizacji i instytucji współpracujących z wolontariuszami i samych wolontariuszy.

Zapraszamy do wymiany doświadczeń, wypracowywania rozwiązań i poszukiwania odpowiedzi na pytania o to jak angażować wolontariuszy, jak rozwijać wolontariat w mniejszych i większych miejscowościach, gdzie szukać środków finansowych i wsparcia w zakresie organizacji wolontariatu.

Punktem wyjścia będą badania socjologiczne o wolontariacie na Pomorzu Zachodnim prowadzone w 2021 roku.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o wypełnienie krótkiego formularza: https://forms.gle/2Fkg4bpXH469rxGj8

V Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu (9-10 grudnia 2021 r.)

Forum to przestrzeń inspiracji, doskonalenia umiejętności w zakresie działalności społecznej w lokalnym środowisku. Tegoroczna edycja “łączy” zarówno w wymiarze online, jak i w przenośni, poruszymy tematykę związaną z tym co łączy, sprzyja budowaniu więzi. Na spotkanie zaprasza Stowarzyszenie POLITES, Regionalne Centrum Wolontariatu, Szkoła Podstawowa nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Wydarzenie skierowane jest do klas IV- VIII szkół podstawowych oraz uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych.

Poprzedni artykułSpotkanie z przedsiębiorcami. Nowe rozwiązania dla podatników.
Następny artykułMarszałek Olgierd Geblewicz na forum Europejskiego Komitetu Regionów