6 grudnia obchodzimy dzień Świętego Mikołaja potocznie nazywany Mikołajkami.
Święty Mikołaj kojarzy się wszystkim ze staruszkiem w czerwonym stroju, który porusza się saniami zaprzęgniętymi w renifery i rozdaje prezenty grzecznym dzieciom. Takiego Mikołaja znamy z książek i filmów. Czy to tylko wymyślona postać?
Prawdą jest, że święty Mikołaj istniał naprawdę. Urodził się około 270 roku. Był dobrym człowiekiem, życzliwym szczególnie dla biednych i chorych. Został Biskupem Miry znajdującej się na terenie dzisiejszej Turcji. Prawdopodobnie odziedziczył duży majątek po rodzicach, którym podzielił się z biednymi. Wiele cudownych historii na temat Mikołaja głosi o jego bezinteresownej pomocy potrzebującym. Zmarł w połowie IV w. – według przekazów był to 6 grudnia.
Zwyczaj obdarowywania prezentami narodził się w XVIII w. na pamiątkę szczodrości biskupa z Miry. Kiedyś prezenty były skromne. Dzieci otrzymywały w prezencie jabłka, orzechy, pierniki, drewniane krzyżyki. Mikołaj przedstawiany był w stroju biskupa trzymając w ręku biskupią laskę.
Obecny wygląd Mikołaja to efekt kampanii reklamowych Coca-Coli. Koncern uznał, że wizerunek biskupa Mikołaja jest zbyt poważny i dlatego zlecił amerykańskiemu artyście opracowanie nowego stroju dla Świętego Mikołaja. Od tej pory Święty Mikołaj ubrany był w czerwony płaszcz i czapkę z charakterystycznym białym pomponem, ale już bez biskupiej laski.
Laponia została uroczyście przekazana Mikołajowi w 1985 r. przez ministra spraw zagranicznych Finlandii. Wszystko za sprawą fińskiego prezentera radiowego. Markus Rautio w 1927 r. powiedział w audycji prowadzonej do dzieci, że Święty Mikołaj mieszka na górze Korvatunturi (Góra – ucho). Szczyty tej góry kształtem przypominają uszy i są jak uszy Mikołaja, który słyszy jakie życzenia mają dzieci, ale wie również, które z nich są niegrzeczne i nie zasługują na prezent. Do dzisiaj dzieci z całego świata piszą listy do Świętego Mikołaja mieszkającego w Finlandii wierząc, że dostaną od niego wymarzony prezent.
Mimo różnych zmian, chociażby odnośnie wyglądu i stroju Mikołaja, jeden fakt pozostaje niezmienny – Święty Mikołaj jest wzorem dla każdego jak należy się dzielić z innymi ludźmi. Zwyczaj obdarowywania prezentami najbliższych pozostał do dziś. Ważne by prezent, który chcemy podarować był dany bezinteresownie, bo liczy się radość drugiego człowieka a nie moda na Mikołajki.
Każdy z nas może być Świętym Mikołajem, pamiętajmy o tym nie tylko 6 grudnia!