To już oficjalna informacja. Dzisiaj (13 marca) podpisana została umowa, na mocy której Województwo Zachodniopomorskie przyznaje Szpitalowi w Gryficach dotację celową o wysokości miliona złotych. Za te pieniądze szpital zakupi komorę hiperbaryczną. Przyznane dofinansowanie to efekt wniosku złożonego przez dyrektora szpitala.
Gryficki Szpital zakupi komorę hiperbaryczną, wartą około 2 mln złotych – przy czym dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego pokryje połowę kosztów. Będzie to pierwszy etap większej inwestycji, bowiem w dalszych planach jest przebudowa pomieszczeń budynku przychodni dla potrzeb Ośrodka Terapii Hiperbarycznej.
Obecnie w Polsce jest tylko kilka komór hiperbarycznych.
Tlenowa terapia hiperbaryczna jest jedną z najbardziej efektywnych metod dostarczania tlenu do wszystkich komórek ciała. Wykorzystanie ciśnienia wyższego niż atmosferyczne pozbawia tlen fizjologicznych barier przenikania przez tkanki. Oznacza to, że tlen może przenikać tam, gdzie w normalnej sytuacji nie ma szans się przedostać – czyli do obszarów źle ukrwionych, np. ran czy ognisk udarowych. Gazy znajdujące się pod zwiększonym ciśnieniem (hiperbarycznym) mogą szybciej dyfundować do płynów i gromadzić się w zwiększonych stężeniach. Ekspozycja pacjenta na 100% tlen znajdujący się pod zwiększonym ciśnieniem w szczelnym pomieszczeniu, jakim jest komora hiperbaryczna, skutecznie wysyca tkanki tlenem. Tlen przenika nie tylko do czerwonych krwinek – jego stężenie zwiększa się także w osoczu, układzie limfatycznym i płynie mózgowo-rdzeniowym.
Terapia hiperbaryczna sprzyja fizjologicznym procesom w organizmie, usprawniając regenerację tkanek i gojenie ran w przypadku takich schorzeń jak stopa cukrzycowa, powikłania po radioterapii tkanek miękkich i kości. Sprzyja także neowaskularyzacji, czyli powstawaniu nowych naczyń w przypadku urazu lub choroby. Terapia hiperbaryczna zmniejsza stan zapalny i ma udowodnioną skuteczność w szeregu jednostek chorobowych takich jak infekcje bakteryjne, fibromialgia czy borelioza.