Uczniowie gryfickiego „Chrobrego” po raz kolejny przystąpili do realizacji pierwszych zadań w ramach projektu „Wake up your school – become an active citizen”. Młodzież przygotowuje materiał filmowy i prezentację multimedialną na temat szkoły oraz regionu. Uczestnicy projektu opracowali również autoprezentacje, w których witają się z kolegami z partnerskich szkół.

Mowa o projekcie „Erasmus”. Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Oferta Erasmusa+ jest skierowana do szerokiego wachlarza organizacji, w tym uczelni wyższych, czy szkół średnich. Ma on między innymi wspierać zrównoważony rozwój swoich partnerów w dziedzinie szkolnictwa oraz przyczyniać się do osiągnięcia celów strategii UE na rzecz młodzieży.

Gryficki „Chrobry” po raz kolejny rozpoczął nabór do udziału w projekcie współfinansowanym przez Unię Europejską. „Wake up your school – become an active citizen” to strategiczne partnerstwo utworzone przez szkoły z Polski, Republiki Macedonii Północnej, Bułgarii i Włoch.

Projekt ma trwać dwa lata. Działania będą zorganizowane wokół następujących tematów: wspólne europejskie wartości, prawa człowieka, procedury demokratyczne, rola samorządu uczniowskiego, wolontariat i interakcje między młodymi ludźmi, samorządem lokalnym i organizacjami pozarządowymi. Zaplanowane są również działania przybliżające tradycje i kulturę zaangażowanych krajów oraz zajęcia sportowe.

Aby dołączyć do zespołu projektowego trzeba zapoznać się z regulaminem uczestnictwa w projekcie, następnie pobrać plik zawierający formularz rekrutacyjny i załączniki. Wydrukowane dokumenty należy wypełnić, zrobić zdjęcia i odesłać je na adres: e.prokop@lochrobry.eu Na zgłoszenia szkoła oczekuje do 15 grudnia br.

Dlaczego warto dołączyć do projektu?

Projekt „Erasmus” to nie tylko poszerzanie horyzontów, ale również relaks i aktywne spędzanie czasu: w górach, nad jeziorami i w centrach miast. I co ważne, jeśli nie najważniejsze, uczestnicy rozmawiają po angielsku oraz poznają wielu fantastycznych ludzi i nawiązują z nimi wspaniałe przyjaźnie.

Erasmus to okno na świat dla polskiej młodzieży. Czy projekt może być tym razem zagrożony?

Według znawców tematu, jeśli Polska zawetuje unijny budżet nie będą finansowe żadne nowe programy, a więc np. studenci i młodzież licealna od przyszłego roku akademickiego nie pojadą na zagraniczne uczelnie, bo program Erasmus+ nie będzie mógł funkcjonować. Nie będą uruchamiane żadne nowe projekty naukowe.

Pozostaje mieć nadzieję, że tak się nie stanie i młodzi ludzie z „Chrobrego” wezmą udział w projekcie.

ERASMUS

Poprzedni artykułMotoMikołaje przejechali ulicami Gryfic
Następny artykułW Gołańczy Pomorskiej budują oczyszczalnię