Od środy 16 marca br., wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski wydłużył godziny pracy Urzędu Gminy Rewal do godziny 18.00, w sprawach o nadanie numeru PESEL dla osób o statusie uchodźcy UKR. Są też jasne zasady przyjmowania wniosków.
Od dnia 16 marca 2022 roku w związku z wejściem w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy ulegają zmianie zasady przyjmowania wniosków o nadanie numeru PESEL tym osobom.
Przy składaniu wniosku o nadanie numeru PESEL obywatele Ukrainy i członkowie ich rodzin są zobowiązani dołączyć fotografię spełniającą wymagania art. 29 ustawy o dowodach osobistych (tj. fotografia ma być kolorowa o wymiarach 35×45 mm, wykonana na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mająca dobrą ostrość oraz odwzorowująca naturalny kolor skóry, obejmująca wizerunek osoby od wierzchołka głowy do górnej części barków tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, przedstawiająca osobę w pozycji naturalnej, z zachowaniem symetrii w pionie i odzwierciedlająca w sposób nie budzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o nadanie numeru PESEL).
Podczas składania wniosku o nadanie numeru PESEL pobiera się od osoby, której wniosek dotyczy odciski palców. Nie pobiera się odcisków palców od osób, które nie ukończyły 12 roku życia, od której chwilowo nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców, od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
Potwierdzenia tożsamości organ dokonuje na podstawie dokumentu podróży, Karty Polaka lub innego dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego ustalenie tożsamości (nawet nieważnego), w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia również dokumentu potwierdzającego urodzenie.
Kopię dokumentu na podstawie, którego organ dokonał ustalenia tożsamości dołącza się do wniosku o nadanie numeru PESEL.
Z uwagi na konieczność nadania numerów PESEL wielu osobom w krótkim czasie, w celu przyspieszenia tej procedury, osoby mające taką możliwość, mogą przy składaniu wniosku wraz z oryginałem przedstawić kserokopię dokumentu tożsamości.
Już od początku okazało się, że 16 marca to był długi i pracowity dzień Urzędu Gminy w Rewalu. Właśnie od środy osoby, które przybyły z Ukrainy mogły ubiegać się o status uchodźcy UKR i numer PESEL. Na terenie Gminy Rewal przebywa 490 osób z terenu objętego wojną. Pierwszego dnia Referat Spraw Obywatelskich obsłużył 41 osób. Informatyk Urzędu Gminy zamienił się w fotografa i wykonał aż 33 zdjęcia. Gmina Rewal zapewnia bezpłatne wykonywanie zdjęć do dokumentów dla uchodźców z Ukrainy
Do godziny 18.00 w Biurze Obsługi Interesanta pracowały cztery osoby, które na bieżąco wspomagały prace urzędu.
Organizatorzy przedsięwzięcia serdeczne dziękują trzem tłumaczom wspierającym Urząd w uzupełnianiu wniosków.