Publiczne czytanie dzieł literatury polskiej zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W sobotę 4 września br., miała miejsce dziesiąta już edycja akcji „Narodowe Czytanie”. W całej Polsce czytany był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem.

„Narodowe Czytanie” odbyło się również w Gryficach na Placu Zwycięstwa. Tym razem czytano właśnie tragifarsę Gabrieli Zapolskiej – „Moralność pani Dulskiej”. Lektura, która śmiechem wzbudza w czytelniku egzystencjalny niepokój. Uniwersalizm dramatu Zapolskiej składnia również do refleksji o moralnej kondycji człowieka współczesnego. „Narodowe Czytanie” w Gryficach, rozpoczął obecny podczas wydarzenia wicestarosta Powiatu Gryfickiego Waldemar Wawrzyniak. Lekturę czytali również nauczyciele oraz uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Gryficach, którzy byli organizatorem całego wydarzenia, a także zaproszeni goście.

Podczas spotkania nie tylko czytano fragmenty dramatu, ale także odbyły się inscenizacje, konkursy oraz występ muzyczny.

Poprzedni artykułDożynki w Gminie Rewal i Karnice
Następny artykuł„Powiat Gryficki w obiektywie Seniora” projekt DPS Gryfice i Stowarzyszenia Aramis z Trzebiatowa