Apel o dyskusję nad funduszami z Unii Europejskiej dla rybactwa i społeczności nabrzeżnych! Wzrosty cen gazu i energii wywracają budżety samorządów! Trzy ważne stanowiska skierował Zarząd Polskie Regiony między innymi do Premiera RP.

Rządowa „Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r.” i prognozy wskazują, że z otwarciem Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2028 r., ruch w regionalnych lotniskach spadnie aż o 7.5 mln pasażerów. Marszałkowie wskazują, że CPK nie może działać kosztem lotnisk stymulujących rozwój regionalny. Małe lotniska to uzupełnienie, a nie konkurencja dla CPK. Regiony wskazują, że w Polityce nie brakuje sprzeczności w kwestii zaangażowania władz samorządowych w zarządzanie i finansowanie Portów. Marszałowie liczą, że zastrzeżenia staną się podstawą zmian w konsultowanym dokumencie.

Kolejna sprawa:

Urzędy Wojewódzkie nie mają doświadczenia w pracy z rybackimi lokalnymi grupami działania, a tym bardziej we wdrażaniu lokalnych strategii rozwoju. Mimo to mają przejąć fundusze UE na rozwój niebieskiej gospodarki i wsparcie społeczności nabrzeżnych.

Marszałkowie podkreślają, że samorządy województw jako jedyne mają wiedzę i kadry do efektywnego wdrażania Priorytetu 3. w Programie Funduszy Europejskich dla Rybactwa 2021-2027. Regiony wzywają rząd do merytorycznej dyskusji nad wysokością wsparcia, sposobem wyboru LGR oraz wdrażaniem środków.

Marszałkowie zaapelowali do samorządów z całej Polski o wspólną inicjatywę legislacyjną, która złagodzi podwyżki cen paliw i energii, oraz ograniczy negatywne skutki podwyżek. Tylko dla Pomorza Zachodniego cena gazu wzrosła o 148%. Rekordowe podwyżki dotykają wszystkie samorządy i zarządzane przez nie szpitale, szkoły czy instytucje kultury. Konsekwencją będzie dramatyczne pogorszenie standardu życia. W ocenie marszałków, rząd nie dostrzega problemu w wymiarze globalnym.

STANOWISKO
Foto:wzp
Poprzedni artykułŚwięto Niepodległości w Gryficach
Następny artykułTrzebiatowski Ośrodek Kultury zaprasza na zajęcia artystyczne