W sobotę 18 maja 2019 roku do Gryfic przyjechał wyjątkowy pociąg – wyjątkowy, ponieważ był to „Nocny pociąg do Muzeum”. Impreza odbyła się w ramach 14. edycji Europejskiej Nocy Muzeów i cieszyła się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców Gryfic, jak i wielu przybyłych gości. Wśród nich była wiceburmistrz Gryfic Marzena Domaradzka, Dyrektor Gryfickiego Domu Kultury Róża Szuster i Wójt Gminy Rewal Konstanty Tomasz Oświęcimski.

Podczas Nocy Muzeów w Gryficach można było odwiedzić Muzeum Galerię Brama i zobaczyć wystawę fotograficzną “Wędrówki Wyobraźni” autorstwa Krzysztofa Lachowicza, a także eksponaty zgromadzone przez Muzeum.

Europejska Noc Muzeów Gryfice 2019
Wystawa fotograficzna “Wędrówki Wyobraźni “autorstwa Krzysztofa Lachowicza w Muzeum Galeria Brama.

Miłośnicy kolei wąskotorowych mogli za darmo odwiedzić wystawę starych parowozów oraz zobaczyć zaplecze Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – miejsce, które na co dzień nie jest udostępniane dla zwiedzających. Dla najmłodszych uczestników imprezy Park Miniatur i Kolejek z Dziwnowa przygotował nie lada atrakcję – przejażdżkę mini-repliką wąskotorowej lokomotywy parowej Px48 z wagonikami.

Europejska Noc Muzeów Gryfice 2019
Parowóz wąskotorowy na Wystawie Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych.

Na imprezę w Gryficach można było dojechać specjalnym pociągiem od strony Kołobrzegu oraz Nadmorską Koleją Wąskotorową z gminy Rewal. Przybyłych “Nocnym pociągiem” gości witała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Red Swing Low, która następnie przeszła ulicami miasta.

Europejska Noc Muzeów Gryfice 2019
Przemarsz Orkiestry Red Swing Low ulicami Gryfic.

Część artystyczną Europejskiej Nocy Muzeów otworzył występ Red Swing Low, a następnie na scenie mogliśmy podziwiać duet 2ManARMY, grający rockowe covery w akustycznych aranżacjach oraz znaną szczecińską grupę After Blues. Koncert poprowadził Szymon Kaczmarek.

Europejska Noc Muzeów Gryfice 2019
Koncert szczecińskiej grupy After Blues podczas 14. Europejskiej Nocy Muzeów w Gryficach.

Zapraszamy do galerii zdjęć z imprezy.