Od czasu do czasu media informują o przypadkach zachorowań na odrę. Tym razem choroba zaatakowała przedszkole w Trzebiatowie!

Na stronie internetowej Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi im. Słonia nad Regą został zamieszczony następujący komunikat:

UWAGA RODZICE!

ZAGROŻENIE WYSTĘPOWANIA ODRY!

W naszym przedszkolu wystąpiły przypadki zachorowań na ODRĘ. Prosimy o obserwację swoich dzieci, a w przypadku wystąpienia objawów (suchy kaszel, gorączka, wysypka schodząca w dół, zapalenie spojówek) o niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem rodzinnym i zamówienie wizyty domowej w celu unikania kontaktu z innymi osobami. Prosimy również o szczególne przestrzeganie zasad higieny dłoni.

Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową. Łatwo przenosi się z osoby chorej na osoby nieuodpornione. Człowiek jest jedynym rezerwuarem wirusa. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową (kaszel, kichanie osoby chorej na osoby zdrowe) oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej.

Od momentu zakażenia wirusem odry do wystąpienia pierwszych objawów choroby może upłynąć 10-12 dni. Osoba zakażona jest zaraźliwa dla innych na około 4 dni przed wystąpieniem wysypki i innych objawów wskazujących na zakażenie.

Odra jest szczególnie groźna z powodu występowania powikłań po zachorowaniu.

Przyczyną zgonów są zwykle powikłania po odrze, które występują najczęściej u małych dzieci oraz u dorosłych w wieku powyżej 20 roku życia.

                                                                                                                                        Dyrektor Przedszkola                                                                                                Małgorzata Pietrzak

Dyrektor placówki poinformowała również bezpośrednio rodziców o potwierdzonych przypadkach odry w przedszkolu. W wiadomości sms widnieje prośba o obserwację dzieci oraz informacja, że wg Sanepidu dzieci mogą przyjść w poniedziałek do przedszkola.