W poniedziałek 5 grudnia br., w gryfickim wydziale ZPSB miało miejsce ciekawe wydarzenie dotyczące wykorzystania potencjału firm z Polski Zachodniej dla potrzeb łańcucha dostaw offshore na Bałtyku. Brzmi poważnie i jest to poważny temat związany z innowacjami, inwestycjami i rozwojem przedsiębiorstw wielu branż.

W wydarzeniu uczestniczył między innymi Tomasz Aniuksztys i tak mówi na temat spotkania:

Jeszcze kilka dni temu informowaliśmy Was o zbliżającym się wydarzeniu organizowanym w Gryficach przez Gryficki Klaster Energii przy współpracy z Zachodniopomorską Szkołą Biznesu w Gryficach; całość dotyczyła morskich farm wiatrowych i możliwości rozwoju tego sektora gospodarki w naszym sąsiedztwie. Dziś możemy przekazać Wam kilka faktów na temat rozwoju branży w najbliższych latach. I tak:

  •  Zaledwie 40 kilometrów od Kołobrzegu powstaną morskie farmy wiatrowe, cztery z planowanych obecnie jedenastu.
  • Do roku 2050 r. nastąpi prawie trzydziestokrotne (sic!) zwiększenie zdolności wytwarzania energii z morskich źródeł odnawialnych. Niezbędne w tym celu inwestycje szacuje się na kwotę do 800 mld EUR.
  • Farmy wiatrowe w Polsce tworzyć będą Polenergia razem z norweskim Equinorem, Orlen z kanadyjskim Northland Power oraz Polska Grupa Energetyczna razem z duńskim Ørsted,
  • Portami obsługującymi te inwestycje będą port morski w Kołobrzegu, Świnoujściu i Ustce.

To tylko część informacji, które wybrzmiewają po gryfickiej konferencji branży offshore. A to oznacza:

  •  możliwości rozwoju lokalnych firm,
  • miejsca pracy w rozwijających się i innowacyjnych branżach,
  • łatwiejszy dostęp do nowych rynków zbytu dla lokalnych przedsiębiorców.

To również konieczność stworzenia programów kształcenia technicznego w celu przyciągnięcia młodych pracowników do zatrudnienia w sektorze energii z morskich źródeł odnawialnych. Czy skorzystamy z tych możliwości i wykorzystamy wynikające z tych inwestycji szanse? Czy jako region możemy być biznesowym partnerem branży offshore? Wydaje się, że przy efektywnej współpracy lokalnych interesariuszy, w oparciu o politykę local content, a więc udział polskich firm w łańcuchu dostaw dla polskich morskich farm wiatrowych – „tak”.

Najbliższy czas pokaże jednak czy „zdążymy wsiąść” do tego pociągu, czy odjedzie bez nas.”

Poprzedni artykułBędzie się działo – Mikołajki w Gryf Arenie
Następny artykułGmina Gryfice. Apel do mieszkańców w sprawie wymiany śmietników