Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Gryficach prowadzi dochodzenie w sprawie kradzieży pieniędzy na szkodę 85-letniej mieszkanki Gryfic. Do zdarzenia doszło 15 listopada br. W Laboratorium KWP w Szczecinie wykonano portret pamięciowy sprawczyni. Z kobietą podejrzewaną o popełnienie przestępstwa był również mężczyzna. Jeśli ktoś rozpoznaje kobietę – prosimy o kontakt z Policją.
Do zdarzenia doszło w godzinach przedpołudniowych 15 listopada br. na terenie Gryfic. Do drzwi mieszkania pokrzywdzonej w bloku na Osiedlu XXX- lecia zapukała kobieta widoczna na zdjęciu i poprosiła o reklamówkę na ubrania, które miały być przekazane dla nieobecnej sąsiadki pokrzywdzonej, po czym weszła do mieszkania 85-latki i udała się z nią do kuchni, aby poszukać reklamówki. Jak ustalono do mieszkania z kobietą, wszedł również mężczyzna. Wykorzystując chwilową nieuwagę mieszkanki Gryfic, sprawczyni wspólnie z nieustalonym mężczyzną okradła seniorkę. Poszkodowana zorientowała się dopiero po wyjściu podejrzewanych osób, że z szafy w mieszkaniu skradziono gotówkę.
W toku prowadzonego postępowania, na podstawie podanego przez pokrzywdzoną rysopisu sporządzono portret pamięciowy sprawczyni.
Rysopis poszukiwanej kobiety: osoba o jasnej karnacji, wiek około 30 lat, włosy koloru ciemnego, proste. W chwili kradzieży kobieta ubrana była w kurtkę koloru beżowego.
Rysopis poszukiwanego mężczyzny: wiek około 40 lat, włosy koloru siwego, mężczyzna ubrany był w kurtkę koloru ciemnego.
Osoby opisywane wyżej mogły być widziane w tym dniu na ul. Brzozowej 2 w Gryficach w godzinach przedpołudniowych.
Wszystkie osoby mające jakąkolwiek wiedzę na temat tego zdarzenia lub rozpoznające kobietę przedstawioną na portrecie, proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KPP w Gryficach osobiście, mailowo: dyzurny.gryfice@sc.policja.gov.pl lub telefonicznie pod nr tel. 47 78 22 511, 47 78 22 512 albo pod nr 112.
Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności osoby starsze, aby nie wpuszczały do mieszkania osób nieznajomych, a każde nietypowe zachowanie zgłaszały Policji. Pamiętajmy, że sprawcy dostają się do mieszkań pod różnymi pretekstami np. z prośbą o wodę, jedzenie czy sprzedając artykuły przemysłowe. Sprawcy kradzieży czy oszustw na szkodę osób starszych często wcześniej szczegółowo rozpoznają sytuację rodzinną i materialną ofiary.
Zdarza się, że jest to kobieta lub mężczyzna i kobieta, których obecność ma wzbudzić dodatkowe zaufanie. Schemat działania od lat jest ten sam. Jak oszuści znajdą się wewnątrz mieszkania: jedna osoba odwraca uwagę właściciela, a druga szuka wartościowych przedmiotów lub gotówki.
Nie trwa to zbyt długo, ponieważ ludzie trzymają pieniądze w bardzo podobnych miejscach tj. szufladach, szafach, pod ubraniami czy ręcznikami. Jak złodzieje zdobędą to co chcieli, natychmiast wychodzą i znikają. Zwykle poszkodowani szybko orientują się, że coś im zginęło.
Czujnością i ostrożnością powinni wykazać się również sąsiedzi i najbliższa rodzina seniorów zwracając uwagę na to kto ich odwiedza lub przebywa w ich towarzystwie.
Źródło: KPP Gryfice, podkom. Zbigniew Frąckiewicz