Często bywa tak, że w oczekiwaniu na karetkę pogotowia denerwujemy się, że czekamy zbyt długo lub zamiast karetki przyjeżdża na przykład straż pożarna. Niestety pojazdów pogotowia ratunkowego jest ile jest i bywa tak, że kiedy my dzwonimy one są już przy innych chorych, ratując im zdrowie lub życie.
Dla jasności, jak wygląda ten temat Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie wyjaśnia, że przyjazd straży pożarnej na wezwanie karetki to żadna sensacja.
„Jeśli wezwiecie pogotowie, a na miejsce przyjedzie najpierw straż pożarna to…. możecie być spokojni. TO NIC SENSACYJNEGO, naprawdę. Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym straż pożarna to służba współpracująca z systemem. Strażacy mają odpowiednie umiejętności, wiedzę oraz sprzęt i potrafią świetnie udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia życia.
Co istotne: sytuacje kiedy na miejsce pierwsza wysyłana jest straż pożarna zamiast karetki pogotowia, mają miejsce wówczas, gdy wszystkie najbliższe zespoły ratownictwa medycznego są zajęte UDZIELANIEM POMOCY INNYM PACJENTOM. Mówiąc prościej – ratownicy walczą w tym czasie o czyjeś życie lub zdrowie, a każdy pacjent jest tak samo ważny!
Dlatego też krzywdzące są dla nas negatywnie nacechowane nagłówki czy określenia pt. „ratownicy nie mogli, strażacy przybyli z odsieczą!”, „znów nie było karetki!”, „zamiast ratowników, życie pacjenta uratowali strażacy!” itp. Działamy ze strażakami ramię w ramię, bardzo cenimy tę współpracę i walczymy o to samo – o życie i zdrowie pacjentów. Nawet jeśli straż dojeżdża na miejsce pierwsza i zabezpiecza pierwsza pacjenta, jest on następnie przekazywany zespołowi ratownictwa medycznego, który także dociera na miejsce, jak tylko skończy udzielać pomocy poprzedniej osobie.
Stąd nasza ogromna prośba – szczególnie do przedstawicieli mediów – prosimy częściej tłumaczyć społeczeństwu jak działa system Państwowego Ratownictwa Medycznego i jednostki z nim współpracujące. Uspokajajmy i edukujmy – służymy w tym zakresie swoją pomocą i zapewniamy, że nagłówki w stylu „znów zabrakło karetki!” nie sprawią, że w danej lokalizacji zwiększy się liczba stacjonujących ambulansów i zespołów ratownictwa medycznego. To tak nie działa”.
Ważną kwestią jest również przeświadczenie pacjentów, że karetka musi być na każde nasze zawołanie, to niestety też tak nie działa.
Chciałoby się powiedzieć – karetka to nie taksówka i nie zawsze może przyjechać natychmiast po wezwaniu. A niestety niektórzy wciąż za często te dwa pojazdy mylą. Jak to działa w istocie? Wyjaśnia WSPR.
„Nasi ratownicy medyczni nierzadko słyszą od pacjentów: „płacę na was podatki, macie mnie zawieźć do szpitala! To wasz obowiązek!”. Takie stwierdzenie oczywiście nie jest prawdziwe. Obowiązkiem zespołów ratownictwa medycznego jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia w sytuacjach nagłych, a nie przewożenie pacjentów karetką na życzenie. Warto tu wyjaśnić różnice pomiędzy karetkami systemowymi, a transportowymi. Karetki systemowe to te, które przyjeżdżają kiedy dzwonicie pod numery alarmowe. Takimi karetkami jeżdżą zespoły ratownictwa medycznego. Udzielają pomocy pacjentom w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. Nie można jej sobie „zamówić” żeby nas na życzenie zawiozła do szpitala. Błędne jest też przekonanie, że pacjent, który taką karetką zostanie przewieziony do szpitala zostanie szybciej „obsłużony” czyli szybciej zostanie przebadany i uzyska pomoc. Nie ma tu bowiem znaczenia, jak pacjent dotarł na Szpitalny Oddział Ratunkowy, a jaki jest stan pacjenta i ilu tych pacjentów w danej chwili na SORze jest. Karetki transportowe to te, które jedynie przewożą pacjentów z punktu A do punktu B np. z domu na badania. Taki transport może się odbyć bezpłatnie dla pacjenta na zlecenie lekarza lub komercyjnie – czyli np. pacjent umawia prywatnie taki przewóz i za niego płaci. Wizualnie karetki systemowe i transportowe bywają do siebie bardzo podobne (a niekiedy są – szczególnie na pierwszy rzut oka – niemal takie same). Jeśli jednak wykręciliście numer 112 lub 999 i przyjeżdża na miejsce karetka – to ZAWSZE jest to karetka systemowa, która ABSOLUTNIE NIE JEST TAKSÓWKĄ zapewniającą dowóz do szpitala na życzenie”.