Rząd wprowadza kolejne kroki w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wyjdą z domu tylko z osobą dorosłą. Ograniczony zostaje dostęp do parków,  deptaków i innych miejsc rekreacji. W miejscach publicznych od innych ludzi dzielić nas będą musiały co najmniej 2 metry dystansu. Zmieni się liczba osób przebywających w sklepach, na pocztach. Nowe obostrzenia będą obowiązywać od 1 kwietnia br.

Sklepy, targowiska, poczta (od 1.04.2020r.)

Do sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do lokalu usługowego mogą wejść maksymalnie 3 osoby na jedną kasę. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. Liczy się ogólna liczba kas, a nie tych, które są czynne.

Podobne obostrzenia dotkną targowisk, bazarków: liczba przebywających na targu klientów nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych, straganów.

Na pocztach z kolei w danym momencie przebywać będzie mogło jedynie do dwóch osób na jedno okienko.

Nowe ograniczenia dla sklepów

W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte. Natomiast we wszystkich sklepach klienci będą robić zakupy w rękawiczkach jednorazowych. A w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe będą mogły przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.

Zamknięte hotele

Hotele i inne miejsca noclegowe zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Rozszerzona kwarantanna

Kwarantanną domową będą objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu powrotu z zagranicy czy kontaktu z zarażonym – Ty również będziesz musiał ją odbyć.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne będą zamknięte

Rząd zdecydował o zamknięciu salonów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i piercingu. W grę nie wchodzą w tym wypadku również wizyty w domu klienta. Zawieszone zostają zabiegi rehabilitacyjne i masaże – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest konieczna ze względu na stan zdrowia pacjenta.

Parki, plaże, skwery – zamknięte

Wprowadzony zostaje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne (parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne). Nie będzie możliwości korzystania z rowerów miejskich.

Minimalna odległość między pieszymi i zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia

Rząd wprowadza obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

zostań w domu
Zostań w domu i nie narażaj siebie i innych. Foto: MZ
Poprzedni artykułPowiat gryficki: trzy nowe przypadki zachorowania na koronawirusa w gminach Karnice, Gryfice, Trzebiatów
Następny artykułPKS Gryfice zawiesza kursy autobusów