Tradycja malowania jajek sięga dalekiej przeszłości. Najstarsze pisanki znaleziono podczas prac wykopaliskowych na terenie sumeryjskiej Mezopotamii, zaś w Polsce najdawniejsze pisanki pochodzą z X w.

Oprócz malowania jajek tradycją jest również zabawa nazywana „na wybitki”, „w bitki” lub „walatka”, która polega na uderzaniu jednej pisanki o drugą — wygrywał ten, kto stłukł jajko przeciwnika.  Zdobione jaja określa się różnymi nazwami w zależności od techniki wykonania. Jajka malowane na jeden kolor (zazwyczaj czerwony) to: kraszanki, malowanki lub byczki. Jajka ozdobione jedno-lub wielobarwnym deseniem, naniesionym na jednolite tło, nazywa się pisankami. Znane są jeszcze rysowanki, skrobanki, nalepianki, wyklejanki czy pisanki ażurowe.

W Trzebiatowskim Ośrodku Kultury od wielu lat organizowane są warsztaty pisankowe, podczas których każdy może spróbować tradycyjnego pisania jajek. Podczas warsztatów, które odbyły się 7 kwietnia b.r., pod czujnym okiem pań m.in. Józefy Wąśniewskiej, Elżbiety Bednarczyk, Zofii Minko, Reginy Kaźmierczak, Barbary Nowackiej oraz gości z Niemiec: Marlene Vogler i Pani Pawlik uczono się zdobienia woskiem, a następnie barwienia pisanek. Z dużym zainteresowaniem i zachwytem uczestnicy warsztatów podpatrywali rysowania wzorów i elementów dekoracyjnych pochodzących z różnych regionów. Zdobienie jajek to bardzo precyzyjna praca i oczywiście najlepsze są jajka białe, wtedy naniesiony kolor jest intensywny i wzór pięknie kontrastuje.

Tradycyjnie podczas warsztatów odbyła się ocena palm wielkanocnych. Jury w skaldzie: Dominika Sztuk, Romualda Szwemin, Jadwiga Brzezińska wybrały najpiękniejsze palmy, które w niedzielę palmową zdobiły trzebiatowskie sanktuarium.

Poprzedni artykułKiermasz wielkanocny
Następny artykułAptekarska rzeczywistość