Misją Błękitnej Flagi jest promowanie zrównoważonego rozwoju w sektorze turystycznym poprzez edukację ekologiczną, ochronę środowiska i inne praktyki zrównoważonego rozwoju. Dzięki Błękitnej Fladze i jej partnerstwu ponad 4500 plaż, przystani i łodzi eko-turystycznych przyczynia się w konkretny sposób do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
Błękitna Flaga prowadzi również kampanię przeciwko dysproporcjom, nierównościom, bezrobociu, zagrożeniom zdrowia, wyczerpywaniu się zasobów naturalnych, zagrożeniom środowiska, zanieczyszczeniom i ogólnej degradacji środowiska.
Kultowa błękitna flaga jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie dobrowolnych eko-etykiet przyznawanych plażom, przystaniom i podmiotom zajmującym się zrównoważoną turystyką wodną. aby zakwalifikować się do otrzymania błękitnej flagi, należy spełnić i utrzymać szereg rygorystycznych kryteriów środowiskowych, edukacyjnych, a także tych związanych z bezpieczeństwem i dostępnością.
Głównym założeniem i ideą programu Błękitna Flaga jest zbliżenie społeczeństwa z jego otoczeniem i zachęcenie do lepszego poznania swojego środowiska. W związku z tym podmioty zaangażowane powinny, poza nieprzerwaną ekspozycją informacji istotnych dla danego regionu w zakresie różnorodności biologicznej, ekosystemów i zjawisk środowiskowych, oferować i wspierać działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska.
Tym bardziej miło jest donieść, że po raz kolejny plaże Wybrzeża Rewalskiego otrzymały to wyróżnienie. Pobierowo plaża zachodnia, Pustkowo, Trzęsacz po raz kolejny rozpoczynają sezon z certyfikatem ,,Błękitna Flaga”.
„Błękitna Flaga” jest to międzynarodowe wyróżnienie przyznawane kąpieliskom, spełniającym najwyższa standardy czystości i bezpieczeństwa. Wyróżnienie obowiązuje tylko przez jeden sezon, co roku trzeba ponownie się o nie ubiegać i przechodzić rygorystyczne kontrole.