W związku z występującymi niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi w województwie zachodniopomorskim Urząd Wojewódzki w Szczecinie informuje o możliwości ubiegania się przez poszkodowanych o środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa.
UW informuje o możliwości ubiegania się przez poszkodowanych o środki finansowe z rezerwy celowej budżetu państwa na – Przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych na wypłatę zasiłków celowych dla poszkodowanych rodzin lub osób, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych oraz budynkach gospodarczych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych w oparciu o posiadane środki własne.
Zasady udzielania pomocy finansowej
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji 21 czerwca 2021 r. zatwierdził zasady udzielania, ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, pomocy finansowej w formie zasiłków celowych, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej, dla rodzin lub osób samotnie gospodarujących, poszkodowanych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęsk żywiołowych.
Pomoc „doraźna”
W zależności od skali zniszczenia powstałego w gospodarstwie domowym pomoc może być również przyznawana na pomoc doraźną – 6 tysięcy złotych na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych.
Pomoc na remont albo odbudowę
Pierwsza pomoc, na remont budynku lub lokalu mieszkalnego w kwocie nie większej niż 200 tysięcy złotych, a w przypadku budynków gospodarczych w łącznej kwocie nie przekraczającej 100 tysięcy złotych.
Ewentualna pomoc powinna być poprzedzona szczegółową analizą potrzeb osób i rodzin poszkodowanych w wyniku tych zdarzeń. Kwoty pomocy finansowej, przyznawane w zależności od oszacowanego procentu zniszczeń/uszkodzeń czyli co najmniej 5% uszkodzeń, a w przypadku oszacowania zniszczeń/uszkodzeń na poziomie poniżej 5% może być przyznana pomoc do 6.000 zł.
Oszacowania wysokości szkód w budynku/lokalu mieszkalnym dokonuje osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości albo komisja do spraw szacowania strat, powołana przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w której bierze udział pracownik organu nadzoru budowlanego wykonujący zadania służbowe.
W celu uruchomienia środków na zasiłki celowe z budżetu państwa wójt gminy (burmistrz, prezydent miasta) sporządza i przedstawia wojewodzie listę uszkodzonych lub zniszczonych budynków/lokali mieszkalnych w poszczególnych miejscowościach z opisem szkody i szacowaną kwotą zasiłku. Wojewoda dokonuje wstępnej weryfikacji danych zawartych w ww. listach oraz sporządza zbiorczą listę zasiłków z terenu województwa którą przekazuje do Ministra Finansów za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.