Pomorze Zachodnie to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym regionów Polski. To tu znajdują się 2 parki narodowe, 7 parków krajobrazowych i aż 125 rezerwatów przyrody. Lasy, jeziora, rzeki i unikatowe siedliska przyrodnicze przyciągają wiele cennych gatunków zwierząt i ptaków, które żyją tu na stałe lub przebywają tylko przez chwilę w czasie swej podróży. Wśród nich są zwiastuny wiosny – bocian biały i żuraw. 

Bocian biały – zwiastun wiosny

Bocian biały to z pewnością jeden z najbardziej lubianych ptaków. Jego pojawienie się na niebie zwiastuje przyjście wiosny. To duży ptak, o białym upierzeniu, z charakterystycznymi czarnymi piórami na skrzydłach o rozpiętości do 2 metrów, z czerwonymi nogami i długim dziobem w kolorze purpury. Na północ Polski przylatuje zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia po zimie, którą spędza w gorącej Afryce.

Bocian biały należy do ptaków tzw. brodzących, ponieważ zazwyczaj żeruje brodząc na podmokłym łąkach i w płytkich wodach. Dlatego tak lubi Pomorze Zachodnie obfitujące w rozległe rozlewiska wodne. Tutaj gniazduje – buduje duże gniazdo, w którym samica wysiaduje jaja ok. 30-34 dni, i w których po wykluciu się piskląt rodzice karmią młode. Ptak ten żywi się owadami, rybami, płazami, gadami i małymi ssakami, których na zachodniopomorskich trawiastych łąkach, polach uprawnych i płytkich mokradłach jest mnóstwo.

Wieńczysław Rak
Bocian biały na Pomorzu Zachodnim, fot. Wieńczysław Rak

Bociany białe od zawsze były jednymi z najbardziej ulubionych przez ludzi ptaków. Z pewnością dlatego, że gniazdując w pobliżu domów pomagają w eliminacji szkodników. W mitologii greckiej i rzymskiej były przedstawiane jako wzorzec rodzicielskiego poświęcenia. W języku hebrajskim określa się go terminem chasidah, czyli łaskawy, miłosierny. Greckie prawo zwane Pelargonia, od starogreckiego słowa pelargos oznaczającego bociana, zobowiązywało obywateli do opieki nad swymi starszymi rodzicami. Powracające wiosną bociany były dla producentów wina sygnałem, by sadzić winorośl. Z kolei wyznawcy islamu czczą bociany, ponieważ odbywają one według nich doroczną pielgrzymkę do Mekki podczas swojej wędrówki. Właściciele domów, przy których gniazdują bociany wierzą, że te przynoszą im szczęście. Czy tak jest, nie wiadomo. Na pewno widok bocianów zawsze wywołuje uśmiech na twarzy.

Wieńczysław Rak
Bocian biały na łowach, fot. Wieńczysław Rak

Żuraw – symbol wiosennych siewów

Kolejny ptak zwiastujący wiosnę, który bardzo lubi województwo zachodniopomorskie to żuraw. Do Polski przylatuje wcześniej niż bocian biały, bo nawet na przełomie lutego i marca. To właśnie wczesną wiosną możemy zobaczyć jedno z najbardziej spektakularnych widowisk w świecie ptasim, czyli żurawi taniec godowy.

Żuraw gniazduje na mokradłach i bagnach. Dobrze czuje się w pobliżu jezior i na podmokłych olsach. W płytkiej wodzie buduje gniazdo w kształcie kopca. Wysiadywanie jaj trwa zazwyczaj około 30 dni.

Wieńczysław Rak
Żurawie zwiastują wiosnę fot. Wieńczysław Rak

Żuraw jest smukłym, wysokim ptakiem (ok. 90-125 cm) o popielatym upierzeniu i rozpiętości skrzydeł do 240 centymetrów. Żywi się głównie roślinnością, często jako miejsce do lęgu wybiera bagna w lasach, ale lubi też przybrzeżne łąki w pobliżu pól uprawnych, na których wyjada ziarna. Żuraw jest roślinożerny, ale nie pogardzi pokarmem zwierzęcym w postaci niewielkich gryzoni.

Wieńczysław Rak
Klangor to charakterystyczny głos żurawi fot. Wieńczysław Rak

Żurawie kojarzą się przede wszystkim z pięknym klangorem, czyli charakterystycznym, gardłowym, pełny tęsknoty głosem żurawim. Klangor usłyszymy najczęściej wczesną wiosną, a później jesienią, kiedy te piękne ptaki będą zbierały się do odlotu. Podczas przelotów stada żurawi lecą w charakterystycznych kluczach. Klangor symbolizuje wiosenne siewy i jesienne zbiory.

Żuraw ma bardzo wiele symboli. Ten dumny, majestatyczny ptak najczęściej symbolizuje wierność, miłość i lojalność, ponieważ ptaki zazwyczaj dobierają się w pary na całe życie. Jeśli zobaczymy lecące żurawie na pewno będzie to oznaczać rychły początek prawdziwej wiosny.

Wieńczysław Rak
Żurawie zazwyczaj dobierają się w pary na całe życie fot. Wieńczysław Rak

W materiale wykorzystaliśmy zdjęcia Wieńczysława Raka. Pięknie dziękujemy.

Poprzedni artykułSzpital w Gryficach: część oddziałów podlega kwarantannie, pracownicy i pacjenci poddawani są testom na obecność wirusa
Następny artykułSzpital Rejonowy w Nowogardzie z zamkniętym oddziałem wewnętrznym