23 marca Trzebiatowski Ośrodek Kultury gościł delegację z Dobiegniewa – Panią Dyrektor Centrum Kultury Sabinę Jóźwiak i dr Przemysława Słowińskiego, który wygłosił prelekcję „Życiorys Woldenberczyków”.

Dobiegniew – miasto w Polsce w województwie lubuskim, w powiecie strzelecko-drezdeneckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dobiegniew, położone nad jeziorem Wielgie. Mieści się w nim MUZEUM WOLDENBERCZYKÓW, które powstało w 1987 roku z inicjatywy byłych jeńców Oflagu IIC Woldenberg. W jego zbiorach znajdują się oryginalne pamiątki z czasów niewoli podarowane przez Woldenberczyków.

W okresie drugiej wojny światowej w dzisiejszym Dobiegniewie funkcjonował obóz jeniecki dla oficerów Oflagu II C Woldenberg. Budowę jednostki zapoczątkowano wczesną jesienią 1939 roku. Do tego zadania wyznaczono głównie polskich szeregowych. Prace, w głównym zakresie, zostały ukończone wiosną 1940 roku, wtedy też rozpoczęła się koncentracja polskich oficerów w tym miejscu. Ostatecznie w obozie przebywało koło 7 tys. polskich jeńców. Była to największa tego typu jednostka stworzona przez III Rzeszę dla polskich oficerów. Przebywający w nim żołnierze stanowili elitę intelektualną. Byli wśród nich lekarze, prawnicy, naukowcy, artyści itd.

Dr Przemysław Słowiński – prorektor ds. studenckich, historyk Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim jest autorem książki „W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej”. W bardzo interesujący sposób przedstawił losy polskich jeńców, organizację obozu, działalność konspiracyjną, naukową, kulturalną.

Spotkanie zorganizowane było we współpracy Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury, Gminy Trzebiatów, Centrum Kultury w Dobiegniewie, Gminy Dobiegniew oraz Muzeum Woldenberczyków w Dobiegniewie.

Źródło: TOK

A.

Poprzedni artykułZmiany w Polskim Ładzie i tarcza antyputinowska
Następny artykułPolicja przypomina i ostrzega przed oszustami