Są w Londynie, Paryżu, Brukseli, Kopenhadze, Amsterdamie i Nowym Jorku. Prestiżowe, elitarne, nowocześnie wyposażone prywatne szkoły językowe, które mogą poszczycić się zarówno bardzo wysokim poziomem nauczania, jak i ciekawą oraz niezwykle atrakcyjną ofertą edukacyjną zgodną z najlepszymi praktykami nowoczesnej pedagogiki oraz dostosowaną do wymagań świata XXI wieku. Teraz coraz częściej pojawiają się także w Polsce. To najlepsza inwestycja w przyszłość dzieci, jaką mogą im zapewnić rodzice.
Zmiany na polskim rynku edukacji
Rynek edukacyjny w Polsce ewoluuje. Kiedyś prywatna szkoła kojarzyła się z miejscem, w którym to opłacający czesne rodzice dyktowali warunki nauczycielom kierując się niechlubną zasadą „płacę, więc wymagam”. Dziś jest zupełnie inaczej. Prywatne szkoły przekształcają się w instytucje edukacyjne, które stawiają na bardzo dobrych uczniów i proponują ofertę dydaktyczną bardzo wysokiej jakości. Obecnie to szkoły wybierają uczniów, selekcja ta jest poprzedzona testami oraz rozmowami z dziećmi i ich rodzicami. Przyjmowani są tylko najlepsi.
Nowocześnie i z pasją
Prywatne szkoły są nowocześnie wyposażone oraz zatrudniają świetnie przygotowanych nauczycieli, którzy z pasją i ogromnym zaangażowaniem podchodzą do wykonywanej przez siebie pracy. Klasy są niewielkie, więc nauczyciele doskonale znają swoich uczniów, ich mocne i słabe strony oraz talenty i ograniczenia. Nauczyciele są zarówno partnerami, a zarazem autorytetami dla uczniów. Ponadto, poświęcają im ogromnie dużo czasu. Potrafią więc odpowiednio stymulować rozwój dzieci. Inspirują, uczą i bawią. Dbają nie tylko o poziom wiedzy uczniów potwierdzany wysokimi wynikami testów i sprawdzianów, ale też o ich kreatywność oraz zdrowie fizyczne i psychiczne.
Jak wybrać najlepszą szkołę dla swoich dzieci?
Pierwsze lata edukacji są niezwykle istotne dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły dla dzieci koniecznie trzeba zweryfikować ofertę danej placówki edukacyjnej, w szczególności sprawdzić kilka elementów, które (poza wysokim poziomem nauczania i wynikami uczniów) decydują o wysokiej jakości szkoły.
10 wskazówek dla rodziców
- Czy w ramach czesnego szkoła organizuje dla uczniów zwiększony wymiar zajęć z języka angielskiego? W dzisiejszych czasach biegła znajomość języka angielskiego jest niezbędna. To nie jest już dodatkowy atut osób starających się o dobrą pracę, ale standard i norma. Na dzisiejszym rynku pracy dobrze wykształcona osoba musi perfekcyjnie władać językiem angielskim.
- Czy szkoła zapewnia nowoczesne narzędzia multimedialne do nauki języka angielskiego? Oprócz liczby godzin i sposobu nauczania języka angielskiego istotne jest, żeby szkoła udostępniała uczniom gotowe zestawy edukacyjne do nauki języka angielskiego np. metodą Helen Doron (dla młodszych uczniów), a w wyższych klasach inne, dodatkowe podręczniki do nauki języków obcych, dostosowane do wieku i poziomu wiedzy uczniów. Warto sprawdzić, czy w szkole są dostępne indywidualne konsultacje językowe, a także czy jest możliwość zapisania dziecka na lekcje z innych przedmiotów (np. biologii, czy chemii) prowadzone w języku angielskim. Dla dzieci, które planują w przyszłości kontynuować naukę za granicą, jest to absolutnie niezbędne.
- Czy są dostępne dodatkowe lekcje innego (poza angielskim) języka obcego nowożytnego np. francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego lub innych. Na rynku pracy największą szansę mają dziś te osoby, które oprócz znajomości języka angielskiego biegle posługują się co najmniej jednym dodatkowym językiem obcym.
- Czy szkoła dba o wybitnie uzdolnionych uczniów zapewniając im dodatkowe zajęcia rozszerzające treści podstawy programowej? Dobra placówka edukacyjna powinna umieć dostrzec indywidualne predyspozycje i talenty dzieci oraz pomóc im je rozwijać i doskonalić.
- Czy szkoła pomaga uczniom w poszukiwaniu własnych pasji? Czy są kółka zainteresowań takie, jak np. klub szachowy, dodatkowe zajęcia plastyczne, muzyczne czy teatralne? Tego rodzaju zajęcia są niezwykle istotne dla kompleksowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci. Klub szachowy kształci umiejętności logicznego, strategicznego myślenia, precyzji i przewidywania. Z kolei zajęcia artystyczne uwrażliwiają na sztukę, uczą jak dostrzegać piękno świata w różnych jego aspektach.
- Czy szkoła dba o zdrowie fizyczne uczniów oferując wysokiej jakości zajęcia wychowania fizycznego, w tym naukę pływania? Rozwój intelektualny to nie wszystko. W zdrowym ciele zdrowy duch. Każde dziecko potrzebuje sporej dawki ruchu i ćwiczeń fizycznych, które kształtują i wzmacniają mięśnie, chronią i stabilizują kręgosłup, a także dają dużo radości i wiele emocji zdrowej rywalizacji związanej z udziałem w rozgrywkach zespołowych z rówieśnikami.
- Czy szkoła zapewnia uczniom zdrowe, zbilansowane posiłki? Braki w zakresie odżywiania mogą skutkować spadkiem koncentracji, zmęczeniem, sennością, apatią. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko ma możliwość zjedzenia w szkolnej stołówce ciepłego, pełnowartościowego obiadu, najlepiej składającego się z produktów białkowych (np. mięso, ryby, warzywa strączkowe), węglowodanów (np. kasza, ryż, makaron) i świeżych warzyw oraz owoców.
- Czy szkoła dba o zdrowie psychiczne uczniów organizując w razie potrzeby konsultacje z zespołem terapeutycznym? Czy w szkole można skorzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej? Każde dziecko, nawet otoczone najbardziej czułą i troskliwą opieką rodziców, jest narażone na skutki stresu wynikające z konfliktów z rówieśnikami, porażek, trudności, frustracji. W trudnych sytuacjach najlepiej skonsultować się z fachowcem, który oceni skalę problemu i pomoże w jego rozwiązaniu.
- Czy szkoła zapewnia rodzicom możliwość pozostawienia dzieci w świetlicy pod opieką wykwalifikowanej kadry? Czy dziecko ma możliwość odrobienia lekcji w świetlicy? Czy świetlica czynna jest również w okresie ferii i wakacji? Dla wielu rodziców to niezwykle ważne kryterium, ponieważ większość osób pracujących zawodowo nie ma możliwości odebrania dziecka ze szkoły przed 17.00, a także nie jest w stanie opiekować się dzieckiem przez całe wakacje i ferie.
- Czy budynek szkoły jest czysty, zadbany, bezpieczny, czy dzieci mają zapewnioną odpowiednią opiekę i zajęcia w czasie przerw?
Zniżki dla najlepszych
Niewątpliwie opłaty za naukę w dobrej szkole prywatnej to spore obciążenie dla budżetu domowego rodziców. Warto więc szukać takich szkół, które proponują możliwości zniżek. Przykładowo, uczniowie, którzy zdobędą na koniec obecnego roku szkolnego świadectwo z czerwonym paskiem, otrzymają 100 zł zniżki na czesne. Oznacza to, że rodzice rocznie zaoszczędzą 1200 zł. W szkołach prywatnych bardzo często uczą się dzieci rodziców, którzy zarabiają na życie swoim intelektem np. prawnicy, lekarze. Wiedzą więc, jak ważne w dorosłym życiu jest odpowiednie wykształcenie i potrafią dzieci zmotywować do nauki. To również świetny motywator dla samego dziecka, które uczy się w ten sposób, że zaangażowanie, uczciwość i pracowitość przekłada się na wymierne korzyści.