Powstała pierwsza w Polsce regionalna diagnoza dotycząca sytuacji osób LGBTQ+. Ma posłużyć organizacjom pozarządowym, instytucjom i samorządom w tworzeniu kolejnych działań. Raport przygotowało Stowarzyszenie Lambda oraz naukowczynie z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Raport oparty został na badaniu przeprowadzonym w województwie zachodniopomorskim w roku 2021 na próbie 1074 osób i poszerzonym o wywiady pogłębione. Jest to pierwsza w Polsce diagnoza regionalna sytuacji osób LGBTQ+, przeprowadzona na taką skalę i zarazem pierwsza sfinansowana w 90% ze środków samorządowych.
W realizacji badania uczestniczyły naukowczynie z Uniwersytetu Szczecińskiego: dr Barbara Chojnacka i dr Edyta Sielicka oraz Monika Pacyfka Tichy i inne osoby aktywistyczne ze Stowarzyszenia Lambda Szczecin. Opracowane przez Stowarzyszenie dane są dostępne on-line: lambda.szczecin.pl
Nie jest to pierwsze działanie z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w które zaangażowane jest w tym roku Stowarzyszenie Lambda Szczecin. Organizacja w ubiegłym roku otrzymała dotację, którą przeznaczyła na realizację projektu „Rodzicielska Akceptacja – pozwólmy dzieciom żyć”.
Na Pomorzu Zachodnim tworzona jest otwarta społeczność. Ostatnio sfinansowano badanie Lambda Szczecin na temat sytuacji osób LGBTQ w naszym regionie.
– Cieszę się, że możemy zmieniać nasze województwo na lepsze i każdego dnia czynić je coraz bardziej otwartym. U nas wszyscy mogą i powinni czuć się jak u siebie – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Cała diagnoza dostępna tutaj: https://lambda.szczecin.pl/…/art…/raport-o-sytuacji-lgbt