Służbie medycznej począwszy od ratowników, a kończąc na lekarzach bezwzględnie należy mówić prawdę. Od tego zależy nie tylko nasze zdrowie i życie, ale również tych, którzy je ratują. Akcja #NieKłamMedyka spotkała się z szerokim odzewem.
Szczerość wobec służb medycznych jest szczególnie ważna teraz, kiedy świat boryka się z pandemią nieznanego, groźnego wirusa COVID 19. Ponieważ zdarzają się przypadki, że osoby z objawami koronawirusa nie przyznają się, że miały kontakt ze środowiskiem, gdzie wirus mógł być obecny, ratownicy medyczni czy lekarze nie używają odzieży ochronnej, bo jest jej zwyczajnie brak. Efektem tego staje się kwarantanna medyków, a kto będzie nas leczył, jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli?
Dlatego też dwaj ratownicy medyczni z Gostynia zainicjowali akcję #NieKłamMedyka mając nadzieję, że dla bezpieczeństwa naszego oraz tych właśnie służb, ludzie przestaną kłamać podając prawdziwe informacje.
„Podczas udzielania pomocy przez personel medyczny nie należy ukrywać faktu pobytu w strefach, gdzie występował koronawirus i kontaktu z osobami zarażonymi, czy kontaktu z przebywającymi na kwarantannie w związku z podejrzeniem COVID-19. Wszelkie ukrywanie faktów i kłamstwa pacjentów podczas zbierania wywiadu przez ratowników medycznych i dyspozytorów mogą prowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy ratownicy, zgodnie z procedurami, zostaną wyłączeni z dyżuru, w celu przebywania lub objęcia ich 14-dniową kwarantanną. W rezultacie z powodu braków w obsadzie, stacje pogotowia mogą zostać nawet zawieszone na jakiś czas w wyjazdach do osób potrzebujących pomocy.” – apelują wszyscy ratownicy medyczni.
Niestety nie brakuje osób nieodpowiedzialnych, narażających zdrowie i życie innych ludzi. Nie wolno tego robić zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi z pierwszej linii, czyli ratowników medycznych, personelu Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych lub izby przyjęć. Nie utrudniajmy walki o życie.