Sezon już lada moment i przygotowują się do niego nie tylko przedsiębiorcy z wybrzeża, a również ci, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Mimo nietypowej sytuacji związanej z pandemią wszyscy mamy nadzieję, że lato nad morzem nie zostanie odwołane. Dlatego ratownicy wodni szykują się, aby nieść pomoc potrzebującym.
W sobotę 16 maja, ratownicy szczecińskiego WOPR zorganizowali ćwiczenia, które miały na celu dopracowanie panujących procedur prowadzenia akcji ratowniczo-technicznych. Przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności oraz dbając o bezpieczeństwo wspólne w działaniach wzięli udział tylko zdrowi i czynni Ratownicy Grupy Interwencyjnej. Każdy Ratownik przed przystąpieniem do ćwiczeń miał zmierzoną temperaturę oraz przeszedł proces dezynfekcji.
Ćwiczenia rozpoczęły się od przygotowania łodzi i sprzętu do działań, czyli prace bosmańskie oraz eksploatacyjne. Kolejnym krokiem była praktyka polegająca na opuszczeniu bazy WOPR łodzią motorową zarówno w jak najszybszy, ale i jak najbezpieczniejszy sposób, tak jak ma to miejsce podczas każdej akcji ratowniczej.
Członkowie Grupy Interwencyjnej ćwiczyli również podejmowanie osób poszkodowanych z wody, tutaj starano się uwzględnić każdy możliwy stan, w jakim dana osoba poszkodowana może się znaleźć (nieprzytomna, przytomna, agresywna, urazowa, nieurazowa, zszokowana).
Bardzo często Ratownicy Szczecińskiego WOPR prowadzą akcje techniczne (holowania, wypompowywanie wody z podtopionych jednostek, asysta dla żeglarzy), dlatego dużą uwagę podczas ćwiczeń poświęcono obsłudze sprzętu do działań technicznych takiego jak agregaty, motopompy, liny holownicze itp. Chodzi o to, aby podczas akcji móc działać jeszcze sprawniej i bardziej zdecydowanie.
Po zakończonych działaniach, zrobiono podsumowanie ćwiczeń oraz omówiono zasady dekontaminacji sprzętu ratowniczego jak i sprzętu osobistego.
Numery ratunkowe nad wodą:
- 984
- 601100100
Źródło: WOPR Szczecin