29 marca odbył się finał konkursu wiedzy i konkursu plastycznego „Gaz ziemny – czyste paliwo w naszych domach” organizowanego przez Agencję Dialogu Społecznego. Konkurs został przeprowadzony w ramach kampanii edukacji i komunikacji społecznej, związanej z budową podmorskiego gazociągu Baltic Pipe.
Podczas wydarzenia, 15 uczestników turnieju, którzy wykazali się największą wiedzą podczas wcześniejszych etapów konkursu, zaprezentowało 5-minutowe wystąpienia na temat bezpieczeństwa energetycznego i zastosowania gazu w energetyce. Uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością tematu i dużą kreatywnością prezentując prace w bardzo różnych formach: od posterów i prezentacji multimedialnych po animacje wideo. Finał zakończył się quizem z udziałem 3 uczestników, których prezentacje zostały najwyżej ocenione przez jury.
Podczas finału zaprezentowane zostały także prace plastyczne przygotowywane przez uczniów klas I – IV, które zostały poddane głosowaniu publiczności. Prace zostały także wcześniej poddane ocenie w głosowaniu online.
Laureaci konkursu wiedzy :
I miejsce – Mielniczuk Martyna (klasa VIII) ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebiatowie
II miejsce – Rychter Kacper (klasa VIII) ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie
III miejsce – Kusztelak Mikołaj (klasa VI) z Zespołu Szkół Sportowych w Rewalu
Autorzy wyróżnionych prac w konkursie plastycznym:
- Harasimowicz Wojciech (III klasa) z Zespołu Szkół Sportowych w Rewalu
- Klimkiewicz Bartosz (III klasa) ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebiatowie
- Polak Zuzanna (IV klasa) z Zespołu Szkół Sportowych w Rewalu
- Składanowska Maria (IV klasa) z Zespołu Szkół Sportowych w Rewalu
- Szczygieł Kacper (I klasa) ze Szkoły Podstawowej w Mrzeżynie
- Malko Daria (II klasa) ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebiatowie – (nagroda z głosowania online)
Celem konkursu było upowszechnianie wiedzy o roli, jaką gaz ziemny odgrywa w transformacji energetycznej Polski, a także zwiększenie świadomości uczniów na tematy dotyczące bezpieczeństwa i niezależności energetycznej, dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii oraz realizowanej w tych gminach inwestycji Baltic Pipe.
Swoim zasięgiem konkurs obejmował szkoły podstawowe z gminy wiejskiej Rewal oraz gminy miejsko-wiejskiej Trzebiatów.Podzielony został na część plastyczną, skierowaną do uczniów klas I–IV, oraz turniej wiedzy dla uczniów klas V–VIII. Łącznie w konkursie udział wzięło 345 uczniów, w tym 218 w konkursie wiedzy i 127 w konkursie plastycznym.