Termin składania wniosków o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków został wydłużony z 31 stycznia do 17 marca 2023 r. Dzięki temu, więcej samorządów będzie mogło skorzystać ze wsparcia na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące swoich zabytków.

Rząd chce pomóc samorządom, aby polskie zabytki mogły odzyskać dawny blask. Dbałość o zabytki to troska o dziedzictwo kulturowe, zachowanie naszej tożsamości i budowanie narodowej wspólnoty. To także bardzo ważne działanie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. Zabytki wpływają bowiem na turystykę i napędzają rozwój gospodarek lokalnych.

Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Z pomocy mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego. Bezzwrotne rządowe wsparcie mogą przeznaczyć na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych dotyczących zabytków wpisanych do rejestru. Dzięki temu nasze zabytki będą mogły być uchronione przed degradacją i niszczeniem.

Dofinansowanie z programu może wynieść maksymalnie 98 proc. wartości inwestycji, a minimalny wkład samorządów to jedynie 2 proc. Wnioskodawcy mogą starać się o wsparcie w jednej z trzech kategorii: do 150 tys. zł;  do 500 tys.  zł oraz do 3,5 mln zł.

Wnioski można składać do Prezesa Rady Ministrów za pośrednictwem BGK w Aplikacji Polski Ład, udostępnionej na stronie internetowej www.bgk.pl. Nabór wniosków zakończy się 17 marca 2023 r.

Bardzo pozytywną informacją jest fakt, że do programu przestąpił Dom Pomocy Społecznej w Gryficach. Do rejestru zabytków wpisany jest budynek DPS przy ul. Kościuszki 71.

Pełni optymizmu i z wielką nadzieją będziemy wyczekiwać na pozytywne rozpatrzenie naszych wniosków złożonych w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków, o dofinansowanie prac przy naszym Domu przy ulicy Kościuszki 71, który jest wpisany do rejestru zabytków Województwa Zachodniopomorskiego – mówią przedstawiciele DPS w Gryficach.

dps gryfice
Foto: DPS Gryfice
Poprzedni artykułRuszył konkurs „Sołtys Roku 2023”
Następny artykułSpotkania policjantów w ramach działań pn. „Bezpieczne ferie 2023”