Wydawać by się mogło, że wybory w Gryficach przebiegały spokojnie, po pierwszej turze panowała senna atmosfera, a podział mandatów w radzie gminy i powiatu zapewnił mniej więcej status quo. W przeddzień święta zmarłych większość z nas była już zapewne myślami z tymi, którzy odeszli, a z pewnością nie w świecie wyborczym. Jednakże, od kilku godzin zaczęliśmy dostawać sygnały od zatroskanych ludzi z całej Polski, którzy zauważyli w mediach społecznościowych dokument związany z Gryficami, dotyczący wyborów samorządowych.

W 2018 roku wieści rozchodzą się błyskawicznie dzięki mediom społecznościowym. W sieci pojawiło się pismo ratownika medycznego i jednocześnie radnego Tomasza Kaszleja, który opisał absurdalną sytuację, którą właśnie zgłosił na policję.

Wybory samorządowe 2018 w Gryficach. Beata Smoleńska kontra Andrzej Szczygieł, czy jest skandal ze zdobywaniem głosów w domu pomocy społecznej w Gryficach
Pismo ratownika medycznego do Komendy Powiatowej Policji w Gryficach (kliknij by powiększyć)

Spróbujmy ustalić fakty (na podstawie wyżej zamieszczonego pisma):

  • ratownik medyczny był świadkiem sytuacji, w której pracownica gryfickiego Domu Pomocy Społecznej podjęła próbę zdobycia podpisanych dokumentów związanych z drugą turą wyborów na burmistrza Gryfic,
  • przy próbie wyjaśnienia sprawy, podczas konfrontacji z przełożoną, nie nastąpiło wytłumaczenie, dlaczego w ogóle doszło do sytuacji, w której w takim miejscu i czasie następuje zbieranie dokumentacji związanej z wyborami.

Po przeczytaniu takiego pisma pojawia się z pewnością wiele pytań, na które odpowiedzi leżą w kwestii zainteresowanych stron: policji, prokuratury, Państwowej Komisji Wyborczej oraz wszystkich mieszkańców powiatu gryfickiego.

W związku z zaistniałą sytuacją postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej wynikom głosowania w miejscu, którego dotyczyło powyższe pismo. Mieliśmy nadzieję, że rozkład statystyczny oddanych głosów w gryfickim DPS nie odbiega od normy.

Ku zdumieniu naszego analityka, wyniki w obwodowej komisji z siedzibą w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kościuszki 71 w Gryficach znacznie odbiegały od rozkładu głosów zarejestrowanego w innych gryfickich obwodach.

Poniżej wyniki głosowania do rady gminy, powiatu i na urząd burmistrza Gryfic w komisji obwodowej mieszczącej się w gryfickim DPS z lat 2014 i 2018. Ogólne i szczegółowe wyniki z powiatu gryfickiego można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Wyniki pierwszej tury wyborów na Burmistrza Gryfic 2018 w gryfickim DPS

wyniki wyborów samorządowych w Gryficach

Wyniki wyborów do Rady Powiatu Gryfickiego 2018 w gryfickim DPS

wyniki wyborów samorządowych w Gryficach

wyniki wyborów samorządowych w Gryficach

wyniki wyborów samorządowych w Gryficach

Wyniki wyborów do Rady Powiatu Gryfickiego 2014 w gryfickim DPS

skandal wyborczy w Gryficach

Wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Gryficach 2018 w gryfickim DPS

wyniki wyborów w jednej z gryfickich komisjidziwny rozkład głosów w gryfickim DPS podczas wyborów samorządowych 2018wybory gryfice 2018

Wyniki wyborów do Rady Miejskiej w Gryficach 2014 w gryfickim DPS

dziwny rozkład głosów w gryfickim DPS podczas wyborów 2014

 

Sprawa została zgłoszona na policję przez pana Tomasza i odpowiednie służby będą się dalej nią zajmować. Zaistniała sytuacja z pewnością spolaryzuje jednak mieszkańców Gryfic i wywoła żywiołową dyskusję. Miejmy nadzieję z korzyścią dla lokalnej społeczności.

Poprzedni artykułAkcja „Znicz 2018” i zmiana organizacji ruchu w Gryficach
Następny artykułDzisiaj Dzień Zaduszny – jaka jest historia tego święta?