Objawienie Pańskie zwane w polskiej tradycji Świętem Trzech Króli, zostało ustanowione w celu uczczenia objawienia się Boga człowiekowi, a także obecności Boga w historii człowieka. Symbolem święta jest historia opisana w Ewangelii Mateusza, w której została zawarta opowieść o przybyciu Mędrców ze Wschodu do Betlejem, w celu oddania pokłonu Jezusowi. W chrześcijańskiej tradycji święto to obchodzimy 6 stycznia.

Według religii chrześcijańskich Objawienie Pańskie symbolizuje pokłon wszystkich ludzi przed Bogiem Wcielonym. Trzej Mędrcy utożsamiają różne warstwy społeczne oraz narodowości, które oddały cześć Jezusowi Chrystusowi. W Kościele katolickim Objawienie Pańskie przyjmuje rangę uroczystości liturgicznej. Ze świętem związane są zwyczaje, które przetrwały aż do dziś. Tradycja święcenia złota i kadzidła wykształciła się na przełomie XV i XVI wieku. Poświęcone kadziło służyło do okadzenia domów i gospodarstw, co miało stanowić metodę zabezpieczenia przed chorobami i nieszczęściami. Również w tym samym celu funkcjonował zwyczaj dotykania poświęconym złotem całej szyi.

Do tradycji należy także Orszak Trzech Króli. Corocznie w Polsce i na świecie odbywa się uroczysty pochód Trzech Króli ze wschodu. W Polsce Fundacja „Orszak Trzech Króli” jest głównym organizatorem największych jasełek ulicznych na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce i na różnych kontynentach. Kolędujący Orszak można zobaczyć na przykład w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Ukrainie, czy w Niemczech. Orszak kłania się Jezusowi również w Rwandzie, Chicago, zaś na Placu Świętego Piotra, 6 stycznia pielgrzymom rozdawane jest prawie 10 tys. orszakowych koron.

W pochodzie biorą udział także dzieci ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą mu również ludowe kapele oraz żywe zwierzęta. Za orszakiem wędrują mieszkańcy miast śpiewający kolędy. Orszak Trzech Króli nie tylko przypomina o polskiej tradycji jasełkowej, ale także spełnia funkcję charytatywną. W tym czasie wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia zbierają pieniądze na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży.

Niestety w tym roku z powodu pandemicznych obostrzeń z pewnością tak barwnych orszaków nie mogliśmy zobaczyć, ani fizycznie w nich uczestniczyć.

TRZECH KRÓLI

Poprzedni artykułJak planować urlop w 2021 roku?
Następny artykułMinimalne wynagrodzenie w 2021 roku