W trakcie wczorajszego spotkania, które odbyło się w Urzędzie Miejskim w Gryficach, burmistrz Andrzej Szczygieł podpisał z pełnomocnikiem firmy Orange Polska panią Hanną Kątkiewicz Chachulską porozumienie.  Jest to gwarancja uruchomienia do końca 2019 roku na terenie gminy Gryfice sieci szybkiego światłowodowego szerokopasmowego Internetu, którego odbiorcami będą mieszkańcy naszej gminy.

Gryfice to pierwsze miasto średniej wielkości w województwie zachodniopomorskim, które podpisało takie porozumienie (wcześniej zrobiły to jedynie Szczecin, Koszalin i Kołobrzeg). Na podstawie podpisanego dokumentu Orange Polska zainwestuje na naszym terenie ok. 3 mln złotych, które pozwolą prawie 3,4 tys. gospodarstw domowych uzyskać dostęp do szybkiego i bardzo nowoczesnego Internetu. Inwestycja w Gryficach to wg uzyskanych informacji element realizowanego przez tę firmę programu inwestycji światłowodowych – jednego z najbardziej ambitnych programów inwestycyjnych w historii firmy. Już teraz z superszybkiego Internetu Orange korzysta 145 tys. użytkowników. Sieć światłowodowa operatora jest już dostępna dla ponad 1,9 miliona gospodarstw domowych w 54 miastach kraju.

porozumienie w sprawie internetu

Redakcja: Czym jest podpisane dziś porozumienie?

Danuta Janowska kierownik projektu: Podpisany dziś dokument pozwoli pierwszym klientom rozpocząć korzystanie z nowoczesnego światłowodowego Internetu już w pierwszym półroczu 2018 roku. Głównym celem zaś jest jednak przede wszystkim zapewnienie jak najlepszej współpracy z samorządem, pozwalającej na przyspieszenie realizacji planowanej inwestycji. Pozwoli to nie tylko skrócić czas wykonania robót technicznych, ale również przeprowadzić je w sposób jak najbardziej przyjazny dla mieszkańców.

Redakcja: Kto skorzysta z tej inwestycji? W Gryficach, od jakiegoś czasu działa już szerokopasmowe łącze, z którego korzystają instytucje państwowe oraz szpital. Sieć ta jednak z założenia nie jest przeznaczona dla mieszkańców.

Danuta Janowska kierownik projektu: Głównymi odbiorcami będą przede wszystkim mieszkańcy miasta i gminy. Zarówno ci mieszkający w budynkach jedno jak i wielorodzinnych. Dla przykładu podam Spółdzielnię Mieszkaniową „Nad Regą”, która jako jedna z pierwszych wkrótce zaoferuje swoim członkom dostęp do szybkiego Internetu. Nasza sieć obejmie również swoim zasięgiem szkoły, siedziby firm i instytucji, a także na co zwrócił uwagę pan burmistrz świetlice i tereny wiejskie.

porozumienie w sprawie internetu

 Redakcja: Czy to porozumienie dotyczy wyłącznie budowy sieci?

Danuta Janowska kierownik projektu: Oczywiście, że nie. Inwestycja, o której rozmawiamy finansowana jest z funduszy własnych Orange Polska oraz dofinansowania UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Porozumienie przewiduje oprócz współpracy w zakresie budowy sieci oraz informowania mieszkańców o realizowanej inwestycji, także wspieranie budowy społeczeństwa informacyjnego poprzez włączenie się firmy Orange w różnego rodzaju działania edukacyjne dla mieszkańców. Mogą to być między innymi szkolenia dla osób niepotrafiących korzystać z komputera jak i szkolenia pogłębiające umiejętności kreatywnego korzystania z Internetu dla dzieci i młodzieży. O tym jednak, kiedy i w jaki sposób będzie to realizowane będziemy informować na bieżąco.

porozumienie w sprawie internetu

 

Poprzedni artykuł„Witaj szkoło na wesoło” – relacja
Następny artykuł„Zabytkowy zawrót głowy” – warsztaty fotograficzno–historyczne w Trzebiatowie