Zobacz, gdzie zaczyna się bieda. Przeczytaj Raport o Biedzie – coroczną publikację Szlachetnej Paczki, zbierającą najważniejsze dane oraz historie osób balansujących na granicy przetrwania i pomóż potrzebującym dotrzeć tam, gdzie się ona kończy.
Wolontariusze Szlachetnej Paczki każdego roku poznają około 20 tysięcy dramatycznych historii, pokazujących jak straszna bieda dotyka duże grono ludzi.
Nikt nie chce żyć w biedzie, ale rzeczywistość jest bezwzględna. W Polsce w 2021 roku poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyło 1,6 mln osób, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów. Wielu, mimo pilności, pracy i starań, nie jest w stanie z niej wyjść.
Mało tego – w ostatnich miesiącach jest tylko ciężej. Wobec inflacji nie jesteśmy równi – najbardziej boli tych, którzy mają najmniej: chleb podrożał o 29%, mąka o 45%, a olej i tłuszcze o 38%.
Jeśli rok temu Pani Krystyna miała 1 zł na przeżycie dnia, to co dziś może kupić za tę złotówkę? Jedną bułkę?
Ten „Raport o biedzie” powstał, żeby pokazać, jak rodzi się bieda, która jest tuż obok nas.
Nie bądź obojętny na biedę. Wokół nas żyją ludzie w ubóstwie, niezawinionej biedzie. Nie wyciągają ręki po pomoc. Często nie mają nadziei, że coś się zmieni, że ktoś zainteresuje się ich losem. I wtedy pojawiają się Wolontariusze i Darczyńcy Szlachetnej Paczki. Poznają sytuację Rodzin i wracają z indywidualną, mądrą pomocą.
„Razem docieramy do najbardziej potrzebujących, by nieść im nadzieję i przywracać godność. Nawet jeśli nie robisz paczki – możesz pomóc wpłatą lub wspierając dziecko z Akademii Przyszłości. Wspierając Szlachetną Paczkę pomagasz najbardziej potrzebującym.
W 2021 roku myśleliśmy, że najgorsze już za nami, a potem… nadszedł 2022. W lutym, tuż za naszymi granicami, wybuchła wojna. Inflacja, wciąż przechodząca najśmielsze oczekiwania, sięgnęła 18%. Zdrożało wszystko, a najbardziej te podstawowe produkty, takie jak chleb, mąka, olej.
Inflacja dotknęła każdego, ale nie każdy jest na jej dotyk tak samo wrażliwy:
- 15% Polaków wciąż uważa, że życie w biedzie to wybór,
- 22% myśli, że bieda jest wynikiem lenistwa,
- 31% doradziłoby ubogim, żeby się wzięli do pracy.
W zeszłym roku 1,6 mln Polaków żyło poniżej minimum egzystencji, czyli w skrajnym ubóstwie. Na szczęście tych, którzy mogą i mają się czym podzielić, wciąż jest więcej. Nas jest więcej” – mówią przedstawiciele wolontariuszy „Szlachetnej Paczki”.
W tym roku również wyruszą by wesprzeć najbardziej potrzebujących, ale jest to tylko kropla w morzu ubóstwa, jakie istnieje wokół nas. Nie bądź obojętny pomóż sąsiadowi, jeśli możesz.