Trzebiatów Pomnikiem Historii? Pod takim hasłem 18. października odbyło się kulminacyjne spotkanie wieńczące zadanie publiczne „Trzebiatów 740.” zrealizowane w tym roku przez Trzebiatowskie Towarzystwo Kultury.
Przez prawie trzy miesiące członkowie stowarzyszenia przygotowywali i przeprowadzali działania wchodzące w skład projektu, m.in. wykonanie dokumentacji fotograficznej, zebranie i opracowanie materiałów do przewodnika, przygotowanie prezentacji multimedialnej i cyklu zajęć edukacyjnych „Czy zabytek to zbytek?”, zorganizowanie wystawy „Ocalone – przywrócone. Niechciane – zapomniane”.
Podczas środowego spotkania w Czytelni Głównej trzebiatowskiego Pałacu nad Młynówką uczestnicy wzięli udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego głos zabrali:
- historyk sztuki dr Janina Kochanowska z wystąpieniem „Nie tylko słoń”,
- kierownik Wydziału ds. Inspekcji Zabytków Nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie Michał Dębowski, który rzeczowo omówił „Zespół staromiejski w Trzebiatowie – między przeszłością a przyszłością. Problemy ochrony konserwatorskiej, zagrożenia, perspektywy”,
- historyk, muzealnik, regionalista Piotr Żak – mówiący o tym „Co widać, a czego nie? O krajobrazie historyczno–kulturowym Trzebiatowa”.
Były to trzy niezwykle ważne wystąpienia bogato zilustrowane prezentacjami multimedialnymi. Poruszano kwestie stanu zachowania trzebiatowskich zabytków, pilnych potrzebach i możliwościach ochrony, wykorzystania potencjału miasta, promowania regionalnego dziedzictwa kulturowego. Pokazane zostały pozytywne i negatywne przykłady dbałości o miejsca i obiekty cenne ze względu na ich znaczenie, problemy z brakiem społecznej świadomości i odpowiedzialności za historyczne otoczenie, w którym funkcjonujemy. W trakcie spotkania odbyła się ponadto promocja bezpłatnego przewodnika po grodzie nad Regą „Odkryj Trzebiatów, Hansken zaprasza!”.
Podczas spotkania dyskutowano przede wszystkim o szansach na wpisanie Trzebiatowa na listę Pomników Historii. Tytuł ten to jedna z czterech form ochrony zabytków w Polsce przyznawany od 1994 r. Pomniki Historii objęte są szczególną opieką Państwa, również poprzez wyraźną pomoc finansową na prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich. W województwie zachodniopomorskim obecnie jedynie Kamień Pomorski (zespół katedralny w 2005 r.), Stargard Szczeciński (zespół kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Świata oraz średniowieczne mury obronne w 2010 r.) i Kołbacz (założenie dawnego klasztoru cystersów, późniejszej letniej rezydencji książąt pomorskich i domeny państwowej w 2014 r.) uzyskały tak wartościową nobilitację.
Czy Trzebiatów zostanie wpisany na listę Pomników Historii? Droga do tak spektakularnego wyróżnienia jest niestety długa i wyboista…