Młodzież z trzebiatowskich szkół wzięła udział w organizowanym przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury i Biuro Dokumentacji Zabytków spotkaniu „W hołdzie Błękitnej Armii – rola i znaczenie armii generała Józefa Hallera w odzyskaniu niepodległości Polski”.
Spotkanie poprowadziła Agnieszka Osiak – historyk, adiunkt BDZ w Szczecinie, a od 2015 roku – koordynator polsko-francuskiego projektu historyczno-edukacyjnego o utworzeniu w 1917 roku Armii Polskiej we Francji, jej roli i znaczeniu w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Wykład oraz prezentacja multimedialna poświęcone były historii Błękitnej Armii. Nazwa ta pochodzi od koloru mundurów. W sierpniu 1914 roku we Francji utworzono pierwszą polską formację, do której zaciągnęli się ochotnicy – tzw. Bajończycy. Podkreślali swoją odrębność narodową, projektując sztandar, który wyhaftowany został przez mieszkanki Bayonny. Za odwagę i poświęcenie na polu walki (bitwa pod Arras) sztandar został udekorowany przez prezydenta Francji Krzyżem Wojennym z palmą.
Warto wspomnieć również o drugiej ochotniczej formacji wojskowej – oddziale Rueilczyków, który został wcielona do Legii Cudzoziemskiej.
4 czerwca 1917 roku utworzona została Armia Polska we Francji – uznana za jedyną, samodzielną, sojuszniczą i współwalczącą armię polską. Pierwsze polskie oddziały wojskowe powstały w Sillé –le- Guillaume, następnie Laval, Mayenne, Alençon, Mamers czy Angers. W czerwcu 1918 roku miało miejsce uroczyste zaprzysiężenie pułków Armii Polskiej i wręczenie sztandarów, zaś 4 października gen. Józef Haller mianowany został pierwszym polskim dowódcą Armii Polskiej we Francji. Grupa Bajonczyków jako jedna z pierwszych wstąpiła w szeregi ochotników obozu rekrutacyjnego w Sillé –le-Guillaume. Następnie napływały kolejne grupy żołnierzy, dla których prowadzone były intensywne szkolenia.