Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach 22 stycznia 2021 roku poinformował, że od niedzieli 24 stycznia br., zaczynają obowiązywać nowe zasady funkcjonowania parkingu płatnego niestrzeżonego na terenie SPZZOZ w Gryficach. Niestety na chwilę obecną funkcjonowanie parkingu pozostawia wiele do życzenia.

O płatnym, niestrzeżonym i za nic nie odpowiadającym parkingu pod gryfickim szpitalem pisaliśmy – podobnie jak inne lokalne portale – kilka razy. Pytaliśmy przedstawicieli trzech stron czyli mieszkańców, samorządowców oraz rady społecznej szpitala, dlaczego ludziom utrudnia się dostęp do placówki leczniczej.

Rzecznik prasowy szpitala odmawia odpowiedzi na pytania. Natomiast na drodze tuż przed wjazdem na teren, gdzie stoją sławetne „szlabany” przed szpitalem, dzieją się dantejskie sceny.

Przypomnijmy, co mówili przedstawiciele każdej ze stron na temat tego pomysłu:

Zdania w kwestii płatnego parkingu przed szpitalem w Gryficach są podzielone. W grupie mieszkańców raczej większość twierdzi, że jest to nie w porządku, a jeśli już musi być to symboliczna złotówka opłaty byłaby wyrazem szacunku dla ich portfeli i tak bardzo chudych.”

Rzeczywiście trudności z zaparkowaniem przy szpitalu czy przychodni były. Jednak nie z winy pacjentów, bo nie stawiamy tam samochodów jak w garażach i spokojnie idziemy do domów. Tam po kilka godzin stały samochody personelu, a teraz my musimy za to płacić. Pacjent po załatwieniu sprawy, które czasem trwają nawet do trzech godzin, wyjeżdża i jedzie do domu. Natomiast pracownicy mają dyżury po 8 – 12 godzin i te samochody tam stoją. Mają swoje miejsca parkingowe wewnątrz terenu szpitala, ale to jest za daleko i dlatego takie utrudnienia były. Tylko pytam się dlaczego znowu szary człowiek ma za to płacić, jak za wszystko zresztą. Z każdej strony jadą nam po portfelach, a one i tak już chude. Nawet jeżeli była taka konieczność, żeby przyzwyczaić personel do wjazdu na tamte parkingi, to dlaczego aż 3 złote? Nie wystarczyłaby symboliczna złotówka?” – mówi Pan Krzysztof.

Podobnych opinii jest dużo więcej. Zresztą mieszkańcy częściowo wyrazili je pod informacją na stronie szpitala. Czy sytuacja ulegnie zmianie? Jak do tego odnoszą się władze oraz przedstawiciel Rady Społecznej Szpitala? Zapytaliśmy o to Ryszarda Chmielowicza – starostę powiatu oraz Artura Łąckiego posła na Sejm RP, jako przedstawiciela Rady Społecznej.

Temat do nas też dociera. Ludzie są rozczarowani sytuacją i oceniają ją jako utrudnienie korzystania z usług szpitala. Natomiast szpital obejmuje bardzo duży teren swoim obszarem działania. Zjeżdżają się tu ludzie z wielu miejscowości i rzeczywiście nie było gdzie zaparkować pojazdu. Stanowiło to duży problem i jakieś decyzje z pewnością trzeba było podjąć. Akurat te decyzje budzą wiele kontrowersji, więc jako samorządowcy na pewno będziemy rozmawiali z władzami szpitala po to, aby może wypracować jakieś zmiany, które nie będą uciążliwe dla obu stron. Może trzeba poszukać dodatkowego miejsca na parkingi? Nie da się chyba uzdrowić sytuacji opłatami, ale będziemy rozmawiali” – mówi starosta.

Takie rozwiązanie problemu jest dopiero w fazie początkowej. My będzie się przyglądali tej sytuacji i jeśli taki system nie zda egzaminu lub stanie się bardzo uciążliwy dla pacjentów, to pomyślimy o zmodyfikowaniu rozwiązania. Na pewno musi być jakieś ograniczenie, bo tam nie było jak zaparkować. Mało tego, ludzie stawiali samochody w takich miejscach, że karetki miały problem z przejazdem. Ten ruch w żadnym razie nie był podyktowany chęcią zysku, chodziło o udrożnienie terenu i większy dostęp do miejsc parkingowych. Na chwilę obecną przyglądamy się, monitorujemy sytuację i jeśli okaże się, że pacjenci narzekają to może obniżymy opłatę nie wiem, w każdym razie na pewno będziemy rozmawiali nad tym tematem” – powiedział Artur Łącki z Rady Społecznej Szpitala.

Niektórzy samorządowcy wspominają nawet o możliwości uruchomienia dodatkowych parkingów w okolicy szpitala. Na pewno jest tak, że pacjenci narzekają i czują się skrzywdzeni decyzją dodatkowych opłat za dostanie się do lekarzy, bo tak to odbierają.

Z każdym dniem jest coraz gorzej. Narzekają dosłownie wszyscy. Dantejskie sceny dzieją się daleko przed wjazdem, ale też przed wyjazdem ze szpitala. Zbulwersowani są nie tylko pacjenci, ale też obsługa karetek pogotowia, które mają problem z dowozem chorych do szpitala.

Miało być dobrze, a wyszło jak zwykle.

Poprzedni artykułBlisko 20 mln złotych na bezpieczeństwo pieszych
Następny artykułMiędzynarodowy Sukces Zespołu Piosenki i Ruchu TARANTULE