Jak informuje Urząd Wojewódzki w Szczecinie, do 15 lutego 2022 r. samorządy w całym kraju mogą składać wnioski o wsparcie inwestycji z Rządowego Funduszu „Polski Ład” Programu Inwestycji Strategicznych.
W informacji czytamy, że ruszyły kolejne nabory Rządowego Funduszu, a pula dodatkowych środków to ponad 22 miliardy złotych dla polskich samorządów.
- Dodatkowe 2,5 miliarda złotych trafi na inwestycje na terenach popegeerowskich (dodatkowe 2 wnioski dla gmin i powiatów popegeerowskich). W tym przypadku samorządy mogą liczyć nawet na 98% bezzwrotnego dofinansowania do wybranego przedsięwzięcia. To samorządy województwa zachodniopomorskiego w znakomitej części mają być beneficjentami tych pieniędzy.
- Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił nabór wniosków. Do 15 lutego 2022 r. samorządy w całym kraju mogą składać wnioski o wsparcie inwestycji. W kolejnych edycjach programu największą szansę na dofinansowanie mają inwestycje w strukturę drogową, wodno-kanalizacyjną w źródła ciepła zero-emisyjnego i gospodarowanie odpadami.
Jak mówi informacja, Fundusz to realna korzyść dla Pomorza Zachodniego. Dzięki dofinansowaniom mieszkańcy naszego województwa mają zyskać dostęp do kanalizacji i wodociągów, lepsze drogi, przyjazne dzieciom przedszkola i szkoły, czystsze powietrze czy nowe ścieżki rowerowe w swojej okolicy.
Jak mówi wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki – aż 3,5 miliarda złotych to środki, które w 2021 r. spłynęły do naszego województwa w ramach funduszy przekazanych przez rząd. Trafiły one na konta nie tylko polskich rodzin, ale również samorządów. Tak właśnie w praktyce wygląda polityka zrównoważonego rozwoju oraz dobra współpraca rządu i samorządu. W I edycji do samorządów województwa zachodniopomorskiego na strategiczne inwestycje trafiło 1.041.695.766 zł.
Jak podkreśla wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker – To bardzo ważny program. Dotychczas nie było podobnego przedsięwzięcia, umożliwiającego samorządom realizację inwestycji w tak dużej skali.
A oto zasady naboru w edycji II dla wszystkich samorządów:
- 3 wnioski dla każdej jednostki samorządu terytorialnego
- limity dofinansowania dla wniosków: 5 mln, 30 mln i 65 mln
- wniosek w najniższym limicie jest obligatoryjny
- bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95% wartości inwestycji
- minimalny poziom udziału własnego 5%
- inwestycje kwalifikowane do 37 obszarów inwestycyjnych
- proces inwestycyjny realizowany poprzez promesy wstępne i inwestycyjne.
Zasady naboru w edycji III dla samorządów z terenów popegeerowskich:
- samorządy mogą złożyć dwa dodatkowe wnioski
- limity dofinansowania: 2 i 5 mln zł (gminy) 2 i 8 mln (powiaty)
- bezzwrotne dofinansowanie nawet do 98 proc. wartości inwestycji.
- minimalny poziom udziału własnego to 2 proc.
Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie BGK.