Jak już pisaliśmy na czwartkowej sesji Rady Miejskiej w Trzebiatowie było bardzo burzliwie. Temperaturę podnosił temat mieszkań. Projekt uchwały dotyczący tej sprawy przedstawiony przez burmistrza Józefa Domańskiego, diametralnie różnił się od tego, co chcieliby zrobić radni, przynajmniej niektórzy.

W przedstawionym przez Burmistrza Józefa Domańskiego projekcie uchwały przewidziane było między innymi:

  1. zmniejszenie bonifikaty związanej z wykupem mieszkań,
  2. poszerzenie katalogu mieszkań niezbywalnych,
  3. zwiększenie liczby mieszkań sprzedawanych z bonifikatą 95 % – dodano nowe pozycje,
  4. uwzględnienie odliczenia podczas wyceny pewnych nakładów dokonanych przez właścicieli,
  5. okresowe zlikwidowanie bonifikaty dla osób korzystających z dodatku mieszkaniowego lub zalegających z zapłatą czynszu lub innych opłat.

Jak mówi grupa radnych, jednocześnie burmistrz, nie czekając na zmianę uchwały i dyskusję z radnymi, wydał w dniu 8 czerwca 2020 r. zarządzenie o zmianie zarządzenia w sprawie przyjęcia planu wykorzystania gminnego zasobu nieruchomości gminy Trzebiatów, w którym przewiduje zbywanie jedynie do 30 lokali rocznie.

Na dzień dzisiejszy liczba wniosków złożonych przez mieszkańców około 200 – wskazuje, że ostatni „szczęśliwcy” mogliby nabyć swoje lokale za około 9 lat – dodaje wspomniana grupa.

Radni, którzy nie zgadzali się z taką wizją zbywania lokali, przegłosowali zmiany w uchwale o zasadach sprzedaży mieszkań komunalnych. Przede wszystkim zlikwidowany został zasób niezbywalny oraz podwyższono bonifikaty dla najemców.

Jak twierdzą, celem ich działania, jest umożliwienie jak największej liczbie mieszkańców wykupu zajmowanych przez nich mieszkań. Uważają, że mieszkańcy będą swoimi lokalami gospodarowali lepiej, niż najlepszy zarządca komunalny.

Uważamy, że nadszedł czas do swoistego uwłaszczenia mieszkańców Trzebiatowa – przypomnijmy, że okoliczne gminy mają często po 3, 4 razy mniej lokali niż Trzebiatów, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców – dodają radni.

Przegłosowana uchwała przewiduje bonifikaty w wysokości:

  •  80 % w przypadku zapłaty jednorazowej zapłaty ceny.
  • 50 % w przypadku spłaty należności w dwóch ratach rocznych,
  • 40 % w przypadku spłaty należności w trzech ratach rocznych,
  • 30 % w przypadku spłaty należności w czterech ratach rocznych,
  • 20 % w przypadku spłaty należności w pięciu ratach rocznych,

Od kwoty ustalonej po zastosowaniu bonifikaty, zostanie udzielona dodatkowa bonifikata w wysokości 30%, jeżeli w danym budynku następuje zbycie wszystkich lokali komunalnych.

Zlikwidowano również kontrowersyjny zasób lokali mieszkalnych z bonifikatą 95%, uznając, że wszystkich powinny obowiązywać równe zasady.

Poza tym ta sama grupa radnych nie zgodziła się na proponowane przez burmistrza wykluczenie z bonifikaty osób, które pobierały dodatek mieszkaniowy lub zalegały z płatnością za czynsz.

Jeżeli najemcy zalegali w ostatnich 5 latach, na kwotę przewyższającą 6-krotność miesięcznych należności – przysługująca im bonifikata obniżona zostaje o 20%. Osoby, które skorzystały z umorzenia czynszu w ostatnich 10 latach powinny przy wykupie zwrócić kwotę umorzenia. Chcielibyśmy, aby do końca kadencji doszło do zasadniczej zmiany właścicielskiej i Mieszkańcy stali się właścicielami mieszkań w Trzebiatowie – mówią radni.

mieszkania Trzebiatów
Radni Rady Miejskiej ww Trzebiatowie uważają, że nadszedł czas do swoistego uwłaszczenia mieszkańców Trzebiatowa.
Poprzedni artykułCo dalej z drogą do Sadlenka?
Następny artykułLokalnie jest Fajnie. Projekt promujący świadome wybory konsumenckie