Od ponad 10 lat cyfrowa emisja telewizji naziemnej w Polsce dostępna jest dla widzów w standardzie DVB-T. 25 kwietnia 2022 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej na nowszy i bardziej efektywny standard DVB-T2/HEVC.
DVB-T2 to standard oferujący lepszą efektywność wykorzystania dostępnego pasma częstotliwości, który umożliwia m.in. nadawanie większej liczby programów telewizyjnych w wyższej jakości – wszystkie programy w ramach telewizji naziemnej będą nadawane w jakości HD, a niektóre nawet w Ultra HD. Nowy standard telewizji naziemnej jest wykorzystywany w wielu krajach Europy, m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii.
Budynki wielorodzinne, które zostały oddane do użytku od 23 lutego 2013 roku powinny być wyposażone w odpowiednią zbiorową instalację antenową, pozwalającą na odbiór sygnału cyfrowego programów telewizyjnych i radiowych nadawanych w ramach telewizji naziemnej.
Mając na uwadze obecną sytuację geopolityczną wynikającą ze zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz nasilonej polityki dezinformacyjnej o zasięgu międzynarodowym, a co za tym idzie konieczność zabezpieczenia nieprzerwanego dostępu obywateli do wiarygodnych źródeł informacji oraz Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO), na wniosek MSWiA Urząd Komunikacji Elektronicznej podjął decyzję o przesunięciu w czasie zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC dla MUX-3. Oznacza to, że Telewizja Polska S.A. czasowo utrzyma nadawanie programów emitowanych na MUX-3 w dotychczasowym standardzie DVB-T/MPEG-4. Dzięki tej decyzji widzowie, których odbiorniki nie są jeszcze przystosowane do nowego standardu telewizyjnego DVB-T2/HEVC, nie utracą dostępu do najważniejszych programów TVP1, TVP2 czy TVP Info i zyskają więcej czasu na przygotowanie się do tej zmiany.
Więcej informacji można uzyskać na stronie telewizjanaziemna.pl lub pod numerem infolinii 22 711 77 77.
Wniosek o dofinansowanie zakupu telewizora (250 zł) lub dekodera (100 zł) przystosowanego do odbioru telewizji w nowym standardzie można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem: formularza online na platformie gov.pl lub Poczty Polskiej, w tradycyjnej formie papierowej.